Nazwisko poznańskiego pianisty i kompozytora Krzysztofa Dysa pojawia się na kilkunastu płytach, jakie w ostatnich latach wzbogaciły polską dyskografię jazzu i muzyki rozrywkowej. Ale jest też Krzysztof Dys doskonałym solista, kompozytorem i liderem wiele ciekawych inicjatyw muzycznych oraz autorem znamienitych nagrań. Po entuzjastycznie przyjętych   „Maciejewski Meditation” ( w duecie z trębaczem Maciejem Fortuną) oraz  kilku albumach zrealizowanych także z M. Fortuną   poznański pianista  wszedł do grona ekskluzywnych artystów związanych z elitą polskiej awangardy, czyli  oficyny  For Tune Records.

„Elements In Candor”  jest efektem międzynarodowej i międzypokoleniowej współpracy a na płytę złożyły się kompozycje wszystkich muzyków. Michael Marcus – amerykański klarnecista, który współpracował i nagrywał z czołowymi reprezentantami światowej sceny jazzowej : od  Eddie’go Hendersona, Antoine Roney’a, Reggie’go Workmana po Nasheeta Waits i Jamesa Cartera. Jest współtwórcą blisko czterdziestu albumów.  Niemiecki klarnecista Theo Jörgensmann – to jeden z najznamienitszych współczesnych improwizatorów i wirtuozów tego instrumentu. W swojej twórczości łączy nastrojowy, kameralny jazz z wrażliwością typową dla modalnego hard bopu.

To właśnie dla tego segmentu brzmień i muzycznych skojarzeń  Krzysztof Dys zrealizował ten ultra nowoczesny  album. „ Elements of Candor”  to ciekawe ujęcie ważnego, muzycznego spotkania, gdzie zmysł  impulsywnej improwizacji podporządkowany został synorystyce jazzowej struktury i okiełzany strukturalną dyscypliną. To bardzo wyrafinowana, awangardowa opowieść, o ogromnym ładunku emocjonalnym. Muzykom udaje się stworzyć niezwykle barwne (pomimo ujednoliconej barwy instrumentów solowych) obrazy muzyczne, gdzie trudno przeprowadzić typowe dystynkcje na solistów i sekcję rytmiczną. Muzycy z ogromną łatwością wymieniają się rolami i uzupełniają wspaniałymi improwizacjami.

W dyskografii Krzysztofa Dysa  album „Elements of Candor” jest niezwykle ważny i znamienny, bo wyrywa pianistę ( i kompozytora) z  jego mainstreamowych skojarzeń. To prowadzone tutaj Krzysztof Dys Trio  jest podstawą zamysłu artystycznego nagrania. Trio tworzą przecież znakomici młodzi muzycy, którzy współpracują ze sobą  w różnych zespołach ; kontrabasista  Andrzej Święs  i perkusista Krzysztof Szmańda  tworzą zespół, który funkcjonuje jak jeden organizm, w którym panuje zgrabna harmonia a tworzona muzyka jest ciekawą ekspozycją nastrojów, emocji i artystycznych skojarzeń.

 

Dionizy Piątkowski