Bycie dzisiaj wokalistką pop-jazzu jest pomysłem ryzykownym. Rynek śpiewających pop-jazz pań jest przeogromny, ale tylko nieliczne odnajdują się wśród tych znanych i uwielbianych. Irlandzka wokalistka Imelda May realizuje się zatem  tworząc muzykę stanowiąca połączenie melodyjnego popu, jazzu, bluesa  ale i – trochę w Europie – zapomnianego rockabilly. W jej muzyce wyraźnie słychać wpływy Billie Holiday, Dinah Washington, Wandy Jackson oraz klimatów muzyki lat 50-tych. Swój najnowszy album „ Life.Love.Flesh.Blood ” zrealizowała wraz z legendarnym producentem T-Bone Burnettem i to wystarczyło by Imelda May dołączyła do  najpopularniejszych artystek w Irlandii , odnajdując ciekawy styl i  tworząc najbardziej osobisty i autobiograficzny album w karierze.

Urodzona w Dublinie Imelda May stała się jedną z najpopularniejszych wokalistek w historii kraju. Odkryta przez Joolsa Hollanda, została poproszona o zagranie suportu przed jego trasa koncertową –  tak rozpoczęła się jej kariera. Debiutancki album, „Love Tattoo” Imelda May nagrała w 2008 roku i wydała w założonej przez siebie wytwórni. Nieoczekiwanie dla wszystkich album stał się sporym wydarzeniem i zdobył w Irlandii status potrójnej Platynowej Płyty. Wokalistka występowała na jednej scenie z U2, Eric’iem Claptonem, Jeffem Beckiem, Van Morrisonem, Scissor Sisters, Lionelem Richie oraz pierwszą damą rockabilly i jej wielką mentorką Wandą Jackson. Kolejny album  „Mayhem” gruntował już i tak doskonałą pozycję artystki i jej stylistykę. Wokół wokalistki skupiali się wspaniali artyści: np. w 2010 roku dała znakomity wspólny koncert z Jeffem Beckiem na uroczystości wręczenia nagród Grammy. Jeff Beck komplementował zdolną Irlandkę ( „ Znam ją od samego początku kariery … nie można ignorować takiego talentu i przejść obok niej obojętnie” ). Równie entuzjastyczne były opinie o muzyce i wokalistce : „Imelda włożyła w ten album całe swoje serce i duszę…”   pisał recenzent Evening Standard, prestiżowy portal Mirror UK nazwał muzykę „ stylową i poruszającą”  a producent T-Bone Burnett nie krył zachwytu ( „ Nigdy nie spotkałem nikogo tak wyjątkowego jak Imelda. Jest taka pełna życia!… Nieustannie mnie inspiruje i intryguje „).

Nowy styl Imeldy May zdecydowanie wymyka się jakimkolwiek klasyfikacjom, pozostając jednocześnie w klimacie bluesa, rocka, soulu, gospel i jazzu. „ Life.Love.Flesh.Blood ”  to powiew świeżości w twórczości Imeldy, a nowy album potwierdzający silną pozycję artystki jako jednej z najlepszych wokalistek swojego pokolenia. „ Life.Love.Flesh.Blood ” został nagrany w Los Angeles z udziałem takich gigantów, jak Jeff Beck na gitarze („ Black Tears ”)Jools Holland na fortepianie („ When It’s My Time ”) oraz uznanych muzyków, takich jak  gitarzysta Mark Ribot, perkusista Jay Bellerose  i basista Zach Dawes. Sama Imelda May określa swój najnowszy album jako  „najbardziej szczery i osobisty”.

Dionizy Piątkowski