Jon Batiste  to jeden z najbardziej znanych muzyków jazzowych swojego pokolenia, pianista-wirtuoz, wokalista, lider, pedagog i osobowość telewizyjna. Wychował się w słynnej, muzycznej, nowoorleańskiej rodzinie Batiste, gdzie  największą karierę zrobił jego  „Wujek”  Lionel Batiste. Uncle Lionel Batiste  ((11.02.1931 – 8.07.2012) był jazzowym oraz bluesowym perkusistą i śpiewakiem z Nowego Orleanu.  Karierę rozpoczął mają zaledwie 11 lat grając na basowym bębnie w klubie Square Deal Social & Pleasure Club, miejscu niezbyt pożądanym dla młodego chłopaka, ale niezłym dla estradowej edukacji. Był przede wszystkim perkusistą i wokalistą, ale także ( od 1995 roku)  muzykiem nowoorleańskiej orkiestry marszowej Treme Brass Band. To dzięki współpracy z tym zespołem występował w słynnym serialu „Treme”  i zyskał sporą popularność. Uncle Batiste był ikoną dla wielu lokalnych muzyków, a dzięki swoim charakterystycznym okularom przeciwsłonecznym, zegarkom na ręku oraz  ulubionej harmonijce kazoo był także atrakcja każdej, ważniej imprezy w nowoorleańskiej Treme. Jego sława wzrosła wraz z koncertami Treme Brass Band oraz udziałowi w popularnym serialu; pojawiał się w licznych reklamach i programach telewizyjnych, był atrakcją miejskich koncertów i klubowych sesji,  często występował  New Orleans Jazz & Heritage Festival. Uncle Batiste był głównym bohaterem w  filmie dokumentalnym „Hurricane Katrina Spike’a Lee. Klarnecista Michael White wspomina, że Wujek Batiste użył swojego bębna, aby utrzymać się na powierzchni w powodziach po huraganie Katrina.

Jon Batiste także  swoją karierę związał początkowo z lokalnymi muzykami Nowego Orleanu, by profesjonalnie przygotować się do zawodu w słynnej, nowojorskiej  Juilliard School of Music. To wtedy założył swój pierwszy zespół Stay Human, z którym grywał w nowojorskim metrze i na ulicach Manhattanu. Jego debiutancki album „Social Music” ( z 2013 roku) przez kilka tygodni utrzymywał się nawet na szczycie listy przebojów Billboard. Pochodzący z Kenner w Luizjanie Jon Batiste konsekwentnie kierował swoje znakomite umiejętności techniczne i głęboką wiedzę o tradycji jazzowej : chciał uczynić ludzkie życie lepszym i pogodniejszym po wykonaniu solo na harmonijce klawiszowej. Plastyczność jego języka artystycznego i talent do poruszania się nie tylko w jazzowej stylistyce, ale także w różnych odmianach muzyki popularnej, uchyliły mu drzwi do współpracy z wybitnymi muzykami ( od Wyntona Marsalisa  po Prince’a). W  2015 roku otrzymał ofertę przygotowania zespołu oraz objęcia stanowiska dyrektora muzycznego popularnego programu telewizyjnego „The Late Show With Stephen Colbert” ; kontrakt ten stał się początkiem kariery dla nowoorleańskiego muzyka. Jon Batiste pojawiał się odtąd z najwybitniejszymi artystami, zdobywał popularność i koncertował wraz z różnymi artystami  podczas wielu podniosłych wydarzeń : od ceremonii rozdania nagród Grammy i  uroczystość wręczenia wyróżnień Kennedy Center Honors po turniej US Open  i mecz NBA All-Star Game. W 2015 roku Jon Batiste i jego Stay Human Band zagrali na legendarnych festiwalach Newport Jazz  i Newport Folk.

Do wyprodukowania „Hollywood Africans” – debiutanckiego krążka dla prestiżowej  Verve Records,  Jon Batiste zaprosił legendarnego producenta  T- Bone Burnetta. Subtelny, ( solo + goście) album  stał się wielkim wydarzeniem artystycznym a interpretacja „St. James Infirmary Blues” przyniosła Jonowi Batiste nominację do nagrody Grammy 2019 (Best American RootsPerformance). Odtąd Jon Batiste wielokrotnie nominowany był przez kolejne lata do nagród Emmy oraz Grammy,  zagrał samego siebie w serialu „Treme”, pojawił się w filmie Spike’a Lee „Red Hook Summer”, a  jego autorska muzyka została wykorzystana w filmie Soul”. Artysta został uhonorowany American Jazz Museum Lifetime Achievement Award, otrzymał nagrodę ASCAP Humanitarian Award Harry’ego Chapina oraz znalazł się na liście Forbesa „30 przed 30”; Jon Batiste pełni funkcję dyrektora muzycznego amerykańskiego pisma The Atlantic i dyrektora artystycznego National Jazz Museum w nowojorskim Harlemie.

Apogeum uznania i popularności przyniósł mu album „We Are”, który zdominował ostatnią galę  Grammy Awards, zdobywając pięć nagród, w tym prestiżową nagrodę dla Najlepszego Albumu Roku.  Jon Batiste zdobył czternaście nominacji w siedmiu kategoriach, co jest nie tylko unikatowym wydarzeniem w historii Grammy. Na płycie pojawiają się   znakomici artyści : PJ Morton, Trombone Shorty, Hot 8 Brass Band, Zadie Smith, słynny Marching Band St. Augustine High School,  Children Gospel Soul Choir, David Brennan, Braedon Gautier, Craig Adams i Autumn Rowe. Sugestywny singiel „I Need You”  stał się hołdem dla Afro-Amerykanów oraz wspomnieniem protestu „We Are” prowadzonego przez Jona Batiste, gdy do  muzyka dołączyli Nowojorczycy, by stawić czoła policyjnej brutalności i rasizmowi. niesprawiedliwość po śmierci George’a Floyda, Breonny Taylor i Ahmauda Arbery’ego. Najnowszy album „World Music Radio” jest następstwem sukcesu „ We Are”. Teraz Jon Batiste wspina się na artystyczne wyżyny, współpracując ze światowymi gwiazdami: producentem Jonem Bellionem i znanymi artystami, takimi jak Lil Wayne, Lana Del Rey, Kenny G, Fireboy DML, J.I.D, Camilo, NewJeans. Jon Batiste stara się odnależć odpowiedź na pytanie: czy cała muzyka nie jest w istocie muzyką świata i  podejmuje się misji stworzenia społeczności, którą łączy właśnie muzyka.

Dionizy Piątkowski