Amerykański wokalista, autor tekstów, multiinstrumentalista i producent Cautious Clay – znany również jako Joshua Karpeh – dokonuje artystycznego skoku dzięki ambitnemu, introspektywnemu spojrzeniu na swoją muzykę i odwołaniu się do jazzowych korzeni. Tym sygnałem jest album „Karpeh”, do którego realizacji artysta zaprosił czołowe gwiazdy współczesnego świata jazzu: gitarzystę Juliana Lage, trębacza Ambrose’a Akinmusire’a, saksofonistę Immanuela Wilkinsa, wibrafonistę Joela Rossa, klawiszowca Juliusa Rodrigueza, basistę Joshuę Crumbly’ego, perkusistę Seana Rickmana, basistę Kaia Eckhardta oraz wokalistkę Arooj Aftab – laureatkę Grammy Award.

Od kilku lat Cautious Clay konsekwentnie buduje grono wiernych fanów dzięki unikalnemu brzmieniu zawieszonemu gdzieś między popem, alternatywnym R&B  oraz  indie rockiem. Uznanie publiczności i zachwyt krytyki przyniosła mu płyta „Blood Type” wydana w 2018 roku z  sugestywnym „Cold War” – apelem o emocjonalną uczciwość. ( singiel streamowany był ponad 150 milionów razy !). Utwór  ten pojawił się także w przebojowym serialu telewizyjnym „Insecure”  oraz w filmie „Booksmart”.  Został także wykorzystany przez Taylor Swift i Jacka Antonoffa w utworze „London Boy„. O skali talentu amerykańskiego wokalisty świadczy fakt, iż Cautious Clay współpracował z Billie Eilish, Johnem Mayerem, Johnem Legendem, Khalidem, Kavinskym, Melanie Martinez, Remim Wolfem i wieloma innymi artystami dzisiejszej sceny muzycznej.

Album„Karpeh” Cautious Clay uporządkował   tematycznie i przedstawia pomysł na trzech poziomach. Pierwszy „The Past Explained” zawiera utwory, które dotyczą jego wczesnych doświadczeń z dorastania w Cleveland, w tym główny singiel z albumu „Ohio”. Środkowa część albumu to  „The Honeymoon of Exploration„. Tutaj piosenki przedstawiają niektóre z jego doświadczeń z psychodelikami. Końcowe cztery utwory tworzą trzecią sekcję „A Bitter & Sweet Solitude„, czas spędzany w samotności, by nawiązać lepsze relacje ze sobą i innymi.

Dionizy Piątkowski