Słoweński saksofonista Jure Pukl brawurowo wtapia się w nowoczesny, amerykański jazz stając się solistą wielu znanych formacji. Artysta jest uznawany za jednego z najbardziej twórczych saksofonistów młodszego pokolenia jazzowego. Jego muzyka to połączenie nowoczesnego jazzu, awangardy, free jazzu i muzyki współczesnej. Takim odnalazł się w kwintecie E.J.Striclanda nadając koncertom Ery Jazzu  znamion mocnej, coltrane’owskiej petardy.

To, co tworzy, to unikalny rodzaj nowoczesnego jazzu, awangardy, free jazzu i impresjonistycznej muzyki współczesnej, wykonywanej  z dużą dozą wiedzy i nienagannej techniki. Jego autorska dyskografia obejmuje już osiem albumów, których entuzjastyczne recenzje pojawiły się m.in. w Downbeat, The New York Times, Jazzwise, Jazz Podium oraz portalu All About Jazz. Poza autorskimi projektami Jure Pukl pojawia się w ponad pięćdziesięciu albumów innych muzyków; koncertował i nagrywał wraz z takimi sławami, jak Dave Liebman, Branford Marsalis, Esperanza Spalding, George Lewis, Maceo Parker, Vijay Iyer , Jeff „Tain” Watts, Gregory Hutchinson, Damion Reid, Darius Jones, Doug Hammond, Gerald Cleaver, Adam Rogers, E.J.Strickland, Melissa Aldana, Rodney Green, Charles Altura, Joe Sanders, Aaron Goldberg, Marcus Gilmore, Johnathan Blake. Był także muzykiem i solistą słynnych orkiestra, takich jak Big Band RTV Słowenia, European Jazz Orchestra, European Movement Jazz Orchestra, Vienna Saxophone Quartet.

Jure Pukl jest laureaterm prestiżowej Nagrada Prešernovega Sklada 2015 i jest jednym z najbardziej kreatywnych saksofonistów młodego pokolenia słoweńskiego jazzu. Jest doskonale wykształconym muzykiem w zakresie saksofonu klasycznego i jazzowego na Uniwersytecie w Wiedniu, Graz Academy of Music oraz w Konserwatorium Muzycznym w Haag; był stypendystą słynnego Berklee College of Music, gdzie uczył się  takich mistrzów jak Joe Lovano i George Garzone. „Jure Pukl gra muzykę, która płynie jak wiatr” – komplementuje słoweńskiego muzyka Joe Lovano.

Najnowszy album „ Doubtless” Jure Pukl nagrał  w kwartecie ( Melissa Aldana- saksofon tenorowy, Joe Sanders-kontrabas, Gregory Hutchinson- perkusja). Kwartet z dwoma tenorzystami jest szczególnie trudny do opanowania; solowe partie oraz improwizacje stają się – mimo woli- rodzajem swoistego wyścigu w rytm „ call & response”. W kwartecie J.Pukla nadają jednak osobliwego, świeżego brzmienia i mocnego, jazzowego pulsu. „Jure Pukl – pisze brytyjski The Guardian –  łączy w sobie umiejętności, duszę i apetyt na przygodę, która od samego początku napędzała ewolucję jazzu. Jest wschodzącą gwiazdą twórczego, nowego pokolenia, które energicznie napędza muzykę także  w swoim drugim wieku”.

Dionizy Piątkowski