Lyambiko, gwiazda Ery Jazzu i  jedna z najciekawszych wokalistek europejskiego jazzu wzbogaciła swoją autorską dyskografię o album, który znajduje się w katalogu każdego artysty. „My Favourite Christmas Songs” jest szczególnym, świątecznym zestawem kolęd i pastorałek  brawurowo zaśpiewanych przez najpopularniejszą niemiecką wokalistkę jazzową.

Egzotyczna Lyambiko, urodziła się w niemieckiej Turyngii w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Dziadek był już w latach trzydziestych muzykiem orkiestr  marszowych w rodzinnej Tanzanii; ojciec wziętym śpiewakiem w etnicznych chórach oraz saksofonistą w licznych zespołach  afrykańskich emigrantów  w Niemczech. Studiując w akademii muzycznej sporo koncertowała z najróżniejszymi zespołami interpretując przede wszystkim jazzowe standardy. Zwrotem w karierze był autorski duet  Lyambiko Strange Fruit oraz gościnne koncerty wraz z amerykańskim wokalistą Mark’em Murphym. Przygotowany repertuar oraz autorski kwartet odbył entuzjastycznie przyjmowane koncerty w całej Europie a wraz z koncertami w USA przyniósł artystce kontrakt na realizację debiutanckiej płyty „Out Of This Mood”. Doskonałe recenzje w Europie i w Stanach spowodowały ogromne zainteresowanie artystką, która w kolejnych  swoich zespołach zrealizowała kilka ciekawych płyt („ Shades Of Delight ”, „ Lyambiko ”, „ Love and Then ”, „ Inner Sense ”). Utrzymane w zgrabnej stylistyce jazzowej ballady  stały się przepięknym prologiem albumu ‘Saffronia” – muzycznego hołdu dla Niny Simone. Album „ Lyambiko Sings Gershwin” stał się  jazzowym bestsellerem w całej Europie i otrzymał jedną z najważniejszych niemieckich nagród muzycznych  – Echo Jazz 2011 i nominowany był do  nagrody Albumu Roku.

Płyta „ My Favourite Christmas Songs” stanie się z pewnością przebojem nie tylko nadchodzących tygodni, lecz będzie  standardem przy kolejnych Świętach, skoro album zawiera wspaniałe, jazzowe zaśpiewane „christmas evergreeny” , takie jak  „Winter Wonderland”, „Santa Claus is Coming to Town”, “Driving Home for Christmas”, “Merry Christmas, Darling”,“ O Holy Night”,“ Christmas Time Is Here”,“ Last Christmas”,“ All I Want for Christmas”, “Have Yourself a Merry Little Christmas”,I”’ll be Home for Christmas”, “The First Noel”, kultowe “Silent Night”, “White Christmas”, “Little Christmas Tree”,“The Christmas Song”  a nawet cohenowskie “ Hallelujah “.

Dionizy Piątkowski