Subtelna, rozbudowana suita złożona z kilkunastu jazzowych miniatur jest interesującym zestawem ukazującym, jak kreatywnym muzykiem i kompozytorem jest saksofonista Maciej „Kocin” Kociński. Krótkie, jazzowe etiudy zamykają się w świat rozbudowanej i przemyślanej improwizacji, w której każdy element emocji jest precyzyjnie modulowany. Kunszt instrumentalisty sprawia, że odnajdujemy w brzmieniu trio szerokie horyzonty nastrojów i jazzowych faktur. Precyzyjna i aksamitna gra basisty Andrzeja Święsa oraz nienaganny puls perkusji Krzysztofa Szmańdy tworzą oczywisty i zgrany system, w których zależności artystycznych struktur się pięknie zazębiają. Zaproszona do zespołu Antonina Kocińska jest wtapiającym się w zespoloną już całość zgrabnym elementem, który nie tylko nie burzy koncepcji „krótkich opowieści”, ale stanowi o ich motoryce.

Maciej Kocin Kociński  jest absolwentem poznańskiej  Akademii Muzycznej (w klasie klarnetu prof. Z. Nowaka) oraz katowickiej Akademii Muzycznej w Katowicach (w klasie saksofonu prof. J. Główczewskiego). Fascynat muzyki improwizowanej oraz niezwykle elokwentny instrumentalista jest  liderem kwartetu  Soundcheck oraz prowadzi autorskie Trio. Jako muzyk sesyjny nagrywa i koncertuje z artystami różnych stylistyk odnajdując w nich precyzyjne miejsce dla swojej, artystycznej ekspozycji ( od zespołów Kuby Badacha, Hanny Banaszak i Ewy Bem po nagrania i koncerty z Krzysztofem Herdzinem, Grzegorzem Tomczakiem i Adamem Bałdychem). Rozległa dyskografia Macieja Kocińskiego obejmuje  prawie  50 płyt, choć autorskich płyt jest zaledwie kilka.

14 Short Stories” to drugi album  Trio Macieja Kocina Kocińskiego (pierwszy ukazał się w 2013 roku i był nominowany do Fryderyka). Muzyka zawarta na najnowszym krążku jest zgrabnym połączeniem jazzu, muzyki etnicznej i wolnej improwizacji. Większość repertuaru  stanowią kompozycje Macieja Kocińskiego, ale są także kompozycje Andrzeja Święsa, standard “Over the Rainbow” czy kultowy ”Amazing Grace”. Stąd skojarzenie o niezwykle szerokim spectrum repertuarowym i  kreacji własnej sztuki przez poznańskiego saksofonistę i jego trio. Charakterystyczne dla zespołu „Kocina” jest użycie akustycznych instrumentów  i połączenie ich z elektroniką, która delikatnie dobarwia, intryguje i wzbogaca warstwę brzmieniową klasycznego jazzowego trio.

Dionizy Piątkowski