Piękny album „Hustle and Bustle” zrealizował, celebrując jubileusz 25-lecia działalności, Bester Quartet. Płyta jest dwunastym krążkiem w dyskografii formacji Bester Quartet (wcześniej jako The Cracow Klezmer Band) i stanowi rodzaj artystycznego credo zespołu. Wyrafinowane, brawurowe improwizacje, niepowtarzalny klimat kompozycji, genialny balans między gatunkami i absolutnie olśniewające wykonanie !

Bester Quartet to jeden z najważniejszych europejskich zespołów pielęgnujących tradycję kultury klezmerskiej. Początkowo swoją koncepcję new-klezmer music prezentowali w ramach formacji The Cracow Klezmer Band, od lat, po licznych sukcesach oraz artystycznych doświadczeniach, swoje nowe pomysły realizują jako Bester Quartet. Obok lidera Jarosława Bestera – grającego na akordeonie, zespół tworzą klasycznie wykształceni znakomici  instrumentaliści: Ryszard Pałka – instrumenty perkusyjne, Dawid Lubowicz – skrzypce oraz kontrabasista Maciej Adamczyk. Stylistyka Bester Quartet łączy w sobie elementy różnej proweniencji – klasycznej i awangardowej kameralistyki, jazzu, tradycji klezmerskiej i nurtu etno, a repertuar to przede wszystkim kompozycje własne muzyków lub specjalne opracowania, ze znacznym uwzględnieniem jazzowej improwizacji.  W brzmieniu zespołu wyraźny jest genetyczny związek z hebrajską religijnością, co niewątpliwie pogłębia  duchowość muzyki kwartetu. Bezkompromisowe podejście do takiej stylistyki, określanej często jako „new Jewish renaissance” i wirtuozerski poziom gry  zyskał  uznanie krytyków muzycznych i publiczności, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Od oczątku istnienia zespołu – wspomina koncepcję artystyczna zespołu Jarosław Bester była ona skoncentrowana nie tyle na odtwarzaniu tradycyjnych tematów, ale przede wszystkim na budowaniu oryginalnych kompozycji, opartych na delikatnej tkance dźwiękowej, która w swej strukturze brzmieniowej sięga – jak sądzę – najgłębszych zakamarków duszy. Innym ważnym elementem projektu – nadającym oryginalność i niepowtarzalność – był czynnik wykonawczy, niosący emocjonalny ładunek wyrażany poprzez indywidualne improwizacje. Właśnie taki „przepis” na wspólne muzykowanie znalazł swoje odbicie w odpowiednim odczytaniu proponowanych wizji artystycznych przez krytykę muzyczną, ale przede wszystkim w znakomitym odbiorze publiczności na całym świecie…Tak długi okres działalności kwartetu nie składał się wyłącznie z samych sukcesów. Pojawiły się – jak w codziennym życiu – chwile zwątpienia i zmęczenie. Jak wiadomo, muzyka nie znosi demokracji, uwielbia rozwój. Tak też się stało, a rok 2010 rozpoczął nowy etap historii zespołu. Pojawili się nowi muzycy, nowe projekty i zapał do tworzenia kolejnych form muzycznych. Ostatecznie w 2019 roku wyklarował się aktualny skład. Bester Quartet zyskał odświeżone brzmienie i kolejny raz podjął swoistą wędrówkę na trasie muzycznych poszukiwań i fascynacji. Jednym z ważnych etapów tej drogi jest rok 2022, na który przypada jubileusz 25-lecia działalności zespołu. To wyjątkowa okazja do zaprezentowania najnowszych kompozycji, przygotowanych specjalnie na ten czas z myślą o umiejętnościach i głębokiej wrażliwości muzyków tworzących obecny skład Bester Quartet. Utwory na płycie „Hustle and Bustle” powstały pod wpływem różnorakich doznań, doświadczeń i wspomnień z okresu ćwierćwiecza naszej działalności twórczej, układając się w swoisty szlak miast na całym świecie, gdzie mieliśmy okazję grać naszą muzykę. Mam ogromną nadzieję, że przyjmą Państwo nasze zaproszenie do muzycznej podróży, wiodącej poprzez zaśnieżone bezdroża Laponii, opustoszałe uliczki Drohobycza, wietrzne i tajemnicze zakamarki Szkocji, słoneczne wzgórza Jerozolimy, błękit nieba w Loreto aż do samego centrum świata muzyki – Nowego Jorku.

Dionizy Piątkowski