Saksofonista Matthew Muńeses i harfistka Riza Printup spotkali się prawie dekadę temu, gdy występowali na filipińskim wydarzeniu jazzowym w Kalifornii. Muńeses nie zdawał sobie wtedy sprawy, że wchodzi w zachwyt i entuzjazm dla filipińskiej muzyki kundiman. „ Te piosenki miały niezwykłą wrażliwość i melancholię. Kiedy myślę o piosenkach miłosnych z innych kultur to teksty piosenek zawierają wiele alegorii i analogii. Kundiman są o wiele bardziej bezpośrednie w wyrażaniu swoich uczuć. Po prostu przychodzą prosto i mówią: kocham cię, jesteś tak piękna jak to i tamto, sprawiasz, że czuję się tak. Od razu wiedziałem, że te piosenki będą piękne do grania na harfie” –  wspomina saksofonista. Tak powstała płyta Pag-Ibig Ko” stanowiąca instrumentalną ekspozycję pieśni kundiman, z pieknie zagranymi w duecie słynnymi tematami, których autorami są wybitni kompozytorzy: Dolores Patero Constancio de Guzman, Ernani Cuenco i Nicanor Abelardo. Czystym dźwiękiem, melodyjnym brzmieniem i nastrojem rozbrzmiewają słynne standardy „Kundiman Ni Rizal„, „Canto de Maria Clara” czy słynny  „Dahil Sa lyo„, który został wylansowany w tłumaczeniu na język angielski przez takich artystów jak Nat King Cole i Jerry Vale

Matthew Muńeses jest saksofonistą, kompozytorem i pedagogiem mieszkającym na północno-zachodnich przedmieściach Chicago. Chociaż jego nauka muzyki nastąpiła poprzez lekcje gry na skrzypcach, to przez wiele lat muzyka nie odgrywała poważnej roli w jego życiu. Dopiero gGra na saksofonie otworzyła nowe fascynacje i możliwości: Matthew Muńeses był muzykiem wielku zespołów, prowadził zespoły klubowe Green Mili i Andy’s Jazz Club w Chicago, Catalina Bar & Grill w Los Angeles i Kranzberg Arts Center w St. Louis. Dopiero w 2015 roku wydał swój debiutancki album „Threshold” z udziałem trębacza Zubina Edalji’ego, pianisty Stevena Feifke’go, basisty Raviva Markovitza i perkusisty Jaya Sawyera. Kolejny album „Noli Me Tangere” nagrany wraz zespołem gwiazd (Dana Hall, Clerk Sommers, Stu Mindeman, Zubin Edalji i Miguel Zenón) był hołdem dla kompozytora Josó Rizala, pierwszego bohatera narodowego Filipin.

Harfistka i kompozytorka Riza Printup to doświadczona artystka: nagrywała z nominowanym do nagrody Grammy pianistą i kompozytorem Kenny’m Wernerem, z Jazz at Lincoln Center Orchestra z udziałem Chicka Corei oraz ze swoim mężem, uznanym trębaczem jazzowym Marcusem Printupem. Wykonywała również muzykę legendarnej harfistki jazzowej Dorothy Ashby z nieżyjącym już, wspaniałym saksofonistą i flecistą Frankiem Wessem, dzieliła scenę z wirtuozem wiolonczeli Yo-Yo Ma, mistrzem tańca jookin Lil Buckiem i gwiazdą popu Lady Gagą, a także wystąpiła z Paquito D’Riverą w jego prezentacjach klasycznego zestawu ”Bird With Strings” w Jazz At Lincoln Center. Riza Printup dołączyła do światowej sławy sopranistki Kathleen Battle w prezentacji „Underground Railroad: A Spiritual Journey” Kimmel Center for the Performing Arts w Filadelfii w  2014 roku oraz podczas powrotu Kathleen Battle do Metropolitan Opera House w 2016 roku. Wraz z saksofonistą Matthew Muńesesem stworzyła niezwykle emocjonalne instrumentalne interpretacje filipińskich pieśni miłosnych kundimana czyniąc z albumu „Pag-Ibig Ko” niepowtarzalne połączenie saksofonu i harfy.

Dionizy Piątkowski