Gwarancją znakomitej sztuki zawsze jest oficyna Deutsche Grammophon. To tam powstały epokowe i genialne nagrania Leonarda Bernsteina i Krystiana Zimmermana, ale także Stinga, Elvisa Costello i Jimka (Radzimira Dębskiego).Tym razem rozkoszuję się przepięknym projektem, jaki zrealizował Moby – światowej sławy muzyk, wokalista i autor tekstów, producent, DJ, fotograf i aktywista społeczny. Na płycie  „Reprise” Moby i Budapest Art Orchestra przygotowali nowe aranżacje znanych przebojów Moby’ego i zaprosili do współpracy znakomitych artystów, reprezentujących najróżniejsze, muzyczne stylistyki. Obok jazzowego wokalisty Gregory’ego Portera jest także Amythyst Kiah, Alice Skye, Apollo Jane, Darlingside, Deitrick Haddon, Jim James, Kris Kristofferson, Luna Li, Mark Lanegan, Mindy Jones, Nataly Dawn, Novo Amor, Skylar Grey oraz kultowy Víkingur Ólafsson. Moby, wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, multiplatynowy artysta przekraczał granice w swojej bogatej twórczości, w tym na swoim przełomowym albumie „ Play ” ( ponad 20 milionów sprzedanych płyt).  Pomysł na „Reprise” zrodził się kiedy  jesienią 2018 zaproszono Moby’ego do udziału w projekcie z muzykami klasycznymi realizując  koncert z jego muzyką w Walt Disney Concert Hall wraz z Gustavo Dudamelem i Los Angeles Philharmonic Orchestra.

Mam w repertuarze piosenki, które przepełnia smutek, i takie, które są radosne, ale częściej wydaje mi się, że moja muzyka istnieje w słodko-gorzkim zawieszeniu pomiędzy” – wyjaśnia genezę albumu Moby. Śpiew Gregory’ego Portera i Amythyst Kiah wnosza do  piosenki „Natural Blues” nowe oblicze tęsknoty, która mieści w sobie zarówno jasne, jak i ciemne tony. Ich refleksyjna interpretacja wydobywa z utworu głębokie niuanse, które w tak wyjątkowy sposób mogliby przekazać tylko oni”.  Gregory Porter opowiada natomiast: „Kiedy po raz pierwszy usłyszałem „Natural Blues” Moby’ego, od razu poczułem z tą piosenką jakąś szczególną bliskość. Brzmiała bardzo nowocześnie, a zarazem sprawiała wrażenie jakby miała z tysiąc lat. Różne wpływy, które przeniknęły do tej muzyki, zostały w nowej wersji ponownie wyeksponowane – uwydatniając duszę i ducha innych czasów. To ogromna przyjemność móc użyczyć swojego głosu do tej klasycznej piosenki, na nowo wyobrażonej i odmienionej”. Natomiast Amythyst Kiah dodaje: „Poczułam wielki zaszczyt, kiedy poproszono mnie o zaśpiewanie na tym niesamowitym remiksie „Natural Blues”. Doskonale pamiętam, kiedy słuchałam tej piosenki jako dziecko, ale dopiero gdy zaczęłam studiować tradycyjną muzykę amerykańską, zdałam sobie sprawę, że cały czas słyszałam w niej głos Very Hall. Wykonuję „Natural Blues” od lat i to właśnie tę piosenkę podaję jako najlepszy przykład, kiedy rozmawiam z ludźmi o znaczeniu nagrań terenowych i miejscach, w które nas muzycznie przenoszą. Zatoczenie pełnego koła w ten oto sposób jest dla mnie czymś więcej, niż kiedykolwiek mogłam sobie wymarzyć. Z kolei brzmienie mojego głosu w połączeniu z głosem Gregory’ego Portera jest po prostu oszałamiające i tym bardziej ogromnie się cieszę, że mogę dzielić tę piosenkę z tak niebywałym wokalistą”.

Obok wydania nowego albumu ukazał się także dokument „Moby Doc” (w reżyserii Roba Bralvera) czyli wszechstronne spojrzenie na życie i twórczość tego jedynego w swoim rodzaju artysty. „Moby Doc” to surrealistyczny dokument biograficzny z narracją Moby’ego, który rozmyśla o swoim burzliwym życiu osobistym i kultowej muzyce, spoglądając wstecz na to, co doprowadziło go od undergroundowego zespołu punkowego do zdobywającego szczyty list przebojów artysty solowego, a także od człowieka zmagającego się z uzależnieniami do wegańskiego aktywisty. Film pokazuje rozmowy z Davidem Lynchem i Davidem Bowie, wraz z niezwykłym materiałem koncertowym, wykorzystując unikalną mieszankę rekonstrukcji zdarzeń, wywiadów i materiałów archiwalnych. Widzowie będą świadkami wnikliwego, bezstronnego spojrzenia na tego artystę, którego traumatyczne dzieciństwo ukształtowało w znaczący sposób.

Dionizy Piątkowski