W rozległym katalogu DUX Recordings odnaleźć można albumy, które odbiegają nieco od głównego, repertuarowego nurtu wydawnictwo. Zazwyczaj są to bowiem dzieła polskiej i światowej klasyki, nieszablonowe interpretacje lub debiuty polskich muzyków i kompozytorów. Tym razem w dziale „inne” odnalazłem album „Melanforia” zrealizowany  przez Voytka Soko Sokolnickiego. Artysta jest kompozytorem i autorem tekstów, nagrał chórki, zagrał na skrzypcach, saksofonie, fortepianie oraz instrumentach elektronicznych i brawurowo zaśpiewał. To raczej album „człowieka-orkiestry”, bo tak należy odebrać projekt –nazwany przez artystę – Cinematic Voice.

Voyek Soko Sololnicki w ostatnich latach nagrał trzy płyty: „Nebbie” – z liryką wokalną, czyli pieśniami różnych kompozytorów (wraz z pianistą Michałem Francuzem), album „Sokolniccy Duett”- z sopranistką Agnieszką Sokolnicką oraz płytę „With Love” z zespołem Tre Voci. Jego kariera koncertowa rozpoczęła się w 2015 roku gdzie jako solista wykonujący najsłynniejsze tenorowe arie występował niemalże na wszystkie scenach filharmonii w Polsce, ale także na scenach w Chicago (USA), Toronto (Kanada), Baden-Baden (Niemcy). W 2016 roku został zaproszony do jury w Międzynarodowym Konkursie Kameralistyki w Chang Mai (Tajlandia). W tym samym roku został po raz kolejny zwycięzcą Konkursu Tenorów organizowanego przez Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie. Oprócz scen teatrów i filharmonii występował na wielu międzynarodowych festiwalach jako solista oraz reżyser koncertów. Jest artystą niezależnym, oprócz występów solowych działa jako producent Opera Night Group oraz współtwórca grupy Tre Voci – Tenorzy. Śpiewak jest tenorem dramatycznym młodego pokolenia; sStudiował na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu, jest także absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Wałbrzychu w klasie saksofonu. Już na drugim roku studiów zadebiutował główną partią w operze L.Bernsteina „Candide” w Teatro del Giglio. Partię tę wykonywał w premierowych spektaklach m.in. w Teatro Alghieri (Ravenna), Teatro Goldoni (Livorno), Teatro Verdi (Pisa) oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Zdobył za nią nagrodę im. Jana Kiepury 
za najlepszy Debiut Roku 2010. W 2011 zaproszono śpiewaka do koncertowego wykonania partii Candide`a 
w Teatro Politeama Garibaldi w Palermo z towarzyszeniem Orchestra Synfonica Syciliana. W roku 2013 wystąpił w prapremierze polskiej jako Robinson Crusoe w dziele J. Offenbacha „Robinson Crusoe”. W tym samym roku został zwycięzcą XV Wielkiego Turnieju Tenorów organizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie. W 2015 roku zadebiutował w repertuarze dramatycznym jako Canio w „Pagliacci”- R. Leoncavallo oraz Turiddu w „Cavaleria rusticana”- P. Mascagniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. „Melanforia”  to autorski, samodzielnie zrealizowany album Voytka Soko Sokolnickiego. „Jest dla mnie czymś w rodzaju podróży przez wspomnienia, emocje i chwile mojego życia” – deklaruje artysta.

Dionizy Piątkowski