Szata graficzna albumu prowokuje, by w nagraniach odnaleźć tajemniczą stylistykę muzycznej Skandynawii oraz brzmienie zlokalizowane wokół pomysłów Manfreda Eichera i jego słynnej ECM Records. I tak jest z pewnością, gdy słucha się polskiego Chóru Kameralnego 441Hz i albumu „ Song Of The North ”. Przepiękna, dopracowana i brzmieniowo unikalna płyta (nagranie zrealizowano w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku).

Na Chór 441Hz uwagę zwróciłem ,już wcześniej, gdy kilka lat temu ukazała się „ Modern Choral Masterpieces”  będący barwnym przeglądem tego, co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce chóralnej. Jedną z najważniejszych idei działalności Chóru Kameralnego 441 Hz jest wykonywanie i promowanie współczesnej muzyki chóralnej. Pod dyrekcją Anny Wilczewskiej zespół pro­wadzi na co dzień aktywną działalność kon­certową, koncentrując się przede wszystkim na repertuarze muzyki najnowszej.  Album „ Song Of The North ” jest prezentacją współczesnej muzyki chóralnej pochodzącej z  Północy, głównie ze Skandynawii. Różnorodność inspi­racji twórczej, swobodne nawiązywanie do folkloru, zwyczajów i surowej północnej przy­rody, oryginalność technik kompozytorskich. Wszystko to sprawia, że mamy tu do czynienia z szeroką panoramą muzyczną skonstruowaną z prac aż jedenastu kompozytorów, która mimo to stanowi domkniętą, homogeniczną całość. Brzmieniowo nienaganne, zbliżone do stylistyki i koncepcji „ECM New Series” jest doskonałą wizytówką Chóru Kameralnego 441 Hz, perfekcji wykonawczej śpiewaków oraz – co nie bez znaczenia i niezwykłej, artystycznej  wrażliwości  młodej dyrygent, Anny Wilczewskiej.

Chór Kameralny 441 Hz powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest laureatem  wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych: Grand Prix XII Międzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu „Slovakia Cantat” w Bratysławie,  Złoty Dyplom i II Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu „Legnica Cantat”, Nagroda Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie oraz szereg nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej, za najlepszą technikę wokalną oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta.

Dionizy Piątkowski