Muzyka Ady Gostkowskiej jest zdecydowanie bliższa dzisiejszej, pogodnej, poetyckiej smooth-jazzowej piosence, niż elektronicznym zawirowaniom śpiewających pań. Oczywiście Ada Gostkowska jest w tej samej, dobrej lidze polskich wokalistek, które od lat doskonale funkcjonują na krajowej estradzie, ale jej pozycja jest jakby subtelniejsza, taka która nie szuka celebryckiej oprawy i pozornego gwiazdorstwa. Ada Gostkowska bawi się muzyką i konsekwentnie realizuje wiele ciekawych projektów estradowych.

Z wykształcenia aktorka, muzyk, lektorka i wokalistka. Zdobyła wiele nagród na licznych festiwalach piosenki, nierzadko z własnymi kompozycjami. Zadebiutowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni główną rolą Narratora w musicalu A.L.Webbera i T.Rice’a „Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze”. Potem wyjechała do Kanady grając w  „Piosenkach z Kabaretu Starszych Panów” , spektaklu „Wyszłam i nie wróciłam” oraz koncertach wraz z Urszulą Dudziak. Zauroczona piosenką poetycką zrealizowała spektakl oparty na twórczości Agnieszki Osieckiej  „Nic nie zastąpi mi piosenki”. Może właśnie dlatego jej debiutancka płyta  „Dwa Serca” zawiera autorskie kompozycje i nastrojowe, poetyckie piosenki oraz przeboje z repertuaru Agnieszki Osieckiej  ( „Miasteczko Bełz”, „Okularnicy”, „Niech Żyje Bal”, „Sztuczny Miód”, „Żyj mój świecie”, „Mój pierwszy bal”, „Małgośka”, a także utwór z repertuaru Andrzeja Zauchy  „Bezsenność we dwoje”). Na płycie gościnnie wystąpili  Krzysztof Kolberger oraz Maciej Wilk– autor muzyki i słów do tytułowej piosenki. Wokalistka otacza się zawsze doskonałymi muzykami (klawiszowiec Tomasz Filipczak, perkusista Paweł „Vini” Winiszewski, gitarzysta Bartosz Jakubiec, basista Piotr Żaczek, saksofonista Mariusz „Fazi” Mielczarek, skrzypek  Wojciech Hartman). Ada Gostkowska gra także główne role w fabularyzowanych spektaklach muzycznych „Calineczka” oraz „Czarodziej”.

Album „Pogoda na dom” jest jednym z tych ważnych dla sztuki aktorskiej i muzyki autorskiej, w którym nastrój buduje się entuzjazmem i pokorą dla wielkiej sztuki. Piosenki bronią się same zgrabnymi tekstami, doskonałymi aranżacjami i roztańczonym rytmem. Jest w piosenkach Ady jakaś nostalgia Kabaretu Starszych Panów, przebojowości Agnieszki Osieckiej, muzycznych opowieści Młynarskiego i Kofty. Do tego nienaganna interpretacja i perfekcyjnie budowanie nastroju i brzmienia. Brawo Ada !

Dionizy Piątkowski