Saskia Laroo, nazywana ” Lady Miles Davis „, swobodnie porusza się w różnych gatunkach i stylistykach : od akustycznego straight-ahead jazzu poprzez, cool, dixie, bebop, free,  elektryczny fusion i acid jazz; nie omija rocka i bluesa, sięga po muzykę klubową, hip-hopdrum’n bass oraz world music , wspaniale odnajduje się w modnym smooth – jazzie.  Prowadzi własne zespoły i współpracuje z najważniejszymi innowatorami jazzu : Wyntonem Marsalisem, grupą Yellowjackets, Georgem Bensonem, Billym Prestonem. Teddym Edwardsem, Candy Dulfer, Maceo Parkerem, Davidem Murray’em i Marcusem Millerem. Koncertowała z największymi artystami jazzu, takimi mistrzami, jak Rosa King, Candy Dulfer, Toots Thielemans, Teddy Edwards czy Billy Preston.

Tym razem artystka zdecydowała się na realizację nagrania „Trumpets Around The World”, swoistego kompendium po swojej muzyce. „ To miłe gdy porównuję się moja muzykę z Milesem – mówi w jednym z wywiadów – ale ja nie jestem  przecież Milesem Davisem, jestem Saskia Laroo, mam swój własny styl. Chociaż na wiele sposobów ulegam wpływom i koncepcji gry Davisa. Lubię uwalniać tonacje i kreować muzyczne opowieści. Lubię drogę, którą wykreował Miles – jego budowanie dźwięku, solówki i próbuję czasami to robić w podobny sposób. Wolę kreować krótkie melodie. Czasami moja gra jest podobna do gry Milesa, ale publiczność słyszy różnice. Więc kiedy to się zdarza, jestem dumna, że porównują mnie z Milesem”. Ósmy w dyskografii trębaczki  album „Trumpets Around The World” jest szczególnym wydawnictwem. Saskia Laroo celebruje nim  kilka rocznic: 40 lat na scenie, 25 lat lideruje autorskiemu Saskia Laroo Band a 25 lat obchodzi oficyna Laroo Records.

Lady Miles Davis of Europe” (tak została nazwana przed laty w Ameryce przez prasę i publiczność) jest jedną z niewielu kobiet-trębaczek zajmujących czołową pozycję wśród jazzowych instrumentalistek. W notowaniach pojawia się wraz z hiszpańską wokalistką i trębaczką Andreą Motis i Kanadyjka Brią Skonberg. Saskia Laroo jest niezwykle uniwersalna: gra ze swoimi zespołami na dużych i małych festiwalach, salach koncertowych i klubach na całym świecie a sama jej muzyka często przypomina podróż prowadzoną nie tylko czystym jazzem, ale także wpływami hip-hopu, dance-music i world-music, które precyzyjnie łączy w energetyczny puls dzisiejszego jazzu. Do sesji „Trumpets Around The World” zaprosiła znamienitych muzyków ( Warren Byrd– keyboards i śpiew,  rap-wokalistów MC Complex, PremeAlom, Tang Souce oraz Vannina Kaneza, puzonistę Josepha ”De Funk”Bowie’go, saksofonistę Alexandra Beetsa, gitarzystę Zorana Jagera i wielu innych), którzy albumowi „Trumpets Around The World” nadali ciekawego, „światowego” brzmienia. Saskia Laroo  bardzo umiejętnie łączy swoje opanowanie różnych instrumentów ( gra na płycie na trąbce, gitarze basowej, saksofonie altowym, śpiewa i programuje) z  rytmem funky dance, hip hopem, nowoczesnymi groove’ami, śpiewem i rapem. Do tego autentyczne, szczery i ekspresyjny styl improwizacji, inspirowanej wpływami i kulturami z całego świata.

Dionizy Piątkowski