Album  „The Shape of Water” – to ścieżka dźwiękowa  do nagrodzonego Złotym Lwem filmu Guillermo Del Toro – „Kształt Wody”. Kompozytorem muzyki jest zdobywca Oscara, Złotego Globu i wielokrotny laureat Grammy – Alexandre Desplat. Jest także autorem muzyki do filmów „Gra Tajemnic”, „Operacja Argo” i „ Boskiej  Florence”. Alexandre Desplat zyskał międzynarodową sławę  także jako kompozytor muzyki filmowej dzięki ścieżkom dźwiękowym do takich obrazów, jak „Grand Budapest Hotel” (Oscar w kategorii ‘Najlepsza muzyka filmowa’ i Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej w kategorii ‘Najlepsza muzyka’) , „ Jak Zostać Królem”  (nagroda Grammy), oraz „Malowany Welon”  ( Złoty Glob w kategorii ‘Najlepsza muzyka filmowa’).  Kompozytor odebrał Oskara ( w kategorii Najlepsza Muzyka)  za ścieżkę dźwiękową do filmu „Kształt Wody”/„The Shape of Water”.To kolejne wyróżnienie dla kompozytora, który za swoje dzieło trzymał już nagrody Złoty Glob i BAFTA.

The Shape of Water ”  to osadzona w realiach Zimnej Wojny opowieść nie z tego świata. Elisa ( Sally Hawkins) pracuje w pilnie strzeżonym, rządowym laboratorium. Odcięta od świata zewnętrznego, cierpi z powodu samotności. Pewnego dnia Elisa i jej współpracowniczka Zelda (Octavia Spencer) przypadkiem odkrywają plany tajnego eksperymentu. Nie wiedzą, że wywołały lawinę, której nie da się już zatrzymać… Podczas pracy nad ścieżką dźwiękową Alexandre Desplat wcielił się w rolę kompozytora, producenta i dyrygenta, stając na czele London Symphony Orchestra. Nagrań dokonano w słynnych londyńskich Abbey Road Studios. W utworze ‘You’ll Never Know’, zaaranżowanym i wyprodukowanym przez Desplata specjalnie na potrzeby filmu, zaśpiewała światowa gwiazda opery  – Renée Fleming. Na płycie znalazł się także przebój Madeleine Peyroux – ‘La Javanaise’ oraz kompozycje Andy’ego Williamsa i Glenna Millera.

Alexandre Desplat opowiada jak doszło do jego współpracy z Del Toro: “Guillermo wspomniał mi o tym projekcie kilka lat temu. Kiedy w styczniu zeszłego roku obejrzałem wstępną wersję The Shape of Water , byłem zdumiony. Guillermo stworzył musical, do którego wciąż jeszcze nikt nie napisał muzyki. Poetycki świat, który mi przedstawił, upiększony jeszcze przez jego niebywały reżyserki kunszt, był niecodziennym, bezcennym darem, którego nie mogłem nie przyjąć’.

Muzyka Desplata jest wspaniałym akompaniamentem do filmu w reżyserii Guillermo Del Toro. W rolach głównych wystąpili: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg i Octavia Spencer. Film „The Shape of Water” otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 2017, gdzie odbyła się jego oficjalna premiera; otrzymał  także 13 nominacji do Oscara oraz 4 Crirics’ Choice Awards, nominowany jest także w 12 kategoriach  BAFTA Awards a kompozytor Alexandre Desplat otrzymał nagrodę Złoty Glob 2018.

Dionizy Piątkowski