Od wielu lat  pianista i kompozytor Leszek Możdżer jawi się  jako twórca nowej stylistyki, gdzie brzmienie i klimat muzyki budowane są impresją i nastrojem oraz autorskim, niepowtarzalnym stylem wykonawczym. Pianista dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „ jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.

Leszek Możdżer to przede wszystkim kreatywnie elokwentny  twórca muzyki z wyrafinowaną propozycją artystyczną, złożoną z muzycznych fascynacji i odkryć. Nie dziwi zatem kolejny projekt, który pianista i kompozytor realizuje z formacją Holland Baroque Society wprowadzając do swojej muzyki tajemniczy pierwiastek minimalizmu, subtelnej impresji oraz nieskazitelnej, kompozytorskiej struktury. Dla takie  kreacji pozyskał znamienity Holland Baroque Society, zespół, który światowe uznanie zdobył wyjątkowym podejście do muzyki historycznej, budując przy tym ciekawe i charakterystyczne brzmienie. Holland Baroque prezentuje  np.Vivaldiego w japońskim ujęciu, łączy współczesnego kompozytora holenderskiego  Reinberta de Leeuwa  z Bachem i pokazuje, jak perkusiści wyznaczają „puls baroku”. Współpracują z solistami różnych stylistyk (Giovanni Sollima, Eric Vloeimans, Lars Ulrik Mortensen, Aisslinn Nosky) oraz zespołami (Orkater, Vox Luminis, Quatuor Mosaïques) szukając pomostów między muzyką dawną a współczesną. Ich koncerty emanują wyjątkową energią wynikającą z inspirujących relacji pomiędzy artystami oraz szczególnego zaangażowania całego zespołu w wykonywaną muzykę. Leszek Możdżer i Holland Baroque Society to strukturalne połączenie bachowskiej bazy z  jazzowym temperamentem. Teraz nowy, specjalnie  skomponowany przez L. Możdżera repertuar jest ciekawym etapem konsekwentnie realizowanej artystycznej wizji zacierającej granice pomiędzy muzyką klasyczną i jazzem.  „Repertuar Baroque Society – rekomenduję orkiestrę Mikołaj Rykowskito zapomniane arcydzieła i najsłynniejsze utwory muzyki dawnej. Artyści nie stronią również od dźwiękowych eksperymentów z muzyką ludową, współczesną, popularną i – jak się okazuje – jazzową. Holland Baroque Society nie ma stałego dyrektora. Zamiast tego orkiestra posiada zarząd artystyczny, w którego skład wchodzą jej cztery założycielki: Esther van der Eijk, Judith Steenbrink, Lidewij van der Voort i Tineke Steenbrink. Cztery panie odpowiadają za programy koncertowe i angażują do ich realizacji liderów muzycznych. Orkiestra zdobyła uznanie z uwagi na nowe, świeże podejście do muzyki i piękne brzmienie. Koncerty emanują wyjątkową energią, która pochodzi z inspirujących relacji pomiędzy artystami oraz całym zespołem i wykonywaną muzyką. Baroque Holland Society współpracowało do tej pory z wieloma muzykami, jednak mariaż z jazzem to stosunkowo nowe doświadczenie”.

Leszek Możdżer zachwycony był nowym pomysłem . Oto nagle znalazłem się wśród ludzi bardzo podobnych do mnie – wspomina sesje z Holland Baroque. Ludzi, którzy szczerze szukają piękna i prawdziwie kochają muzykę. Podczas prób okazało się, że każdy dźwięk ma znaczenie, każda kolejna sekunda kompozycji odsłaniała się przed nami powodując wybuchy naturalnej radości. Dyskutowaliśmy nad każdym fragmentem, by potem i tak wykonać go zupełnie inaczej niż się umówiliśmy. Pramagia muzyki podpowiadała nam kolejne rozwiązania tak sugestywnie, że nawet dyskusje przestały nam być potrzebne. Po prostu graliśmy i uśmiechaliśmy się, uśmiechaliśmy się i graliśmy jeszcze raz. Nurt muzyki porywał nas, pomysły pojawiały się nagle, ale w sposób oczywisty, a radość stawała się integralną częścią kompozycji”. Leszek Możdżer objawia się  tutaj  jako twórca nowej stylistyki, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Wcześniej pianista najpełniej odnajdywał się w projektach solowych („ Piano”, „Komeda”) oraz w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco (album „The Time” nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, równie entuzjastycznie przyjęto kolejne albumy trio „Between Us And The Light”, „Live”, „Polska”).

 Kiedy dostałem propozycję współpracy od Holland Baroque Ensemble – wspomina Leszek Możdżer – poczułem dreszczyk emocji. Wiedziałem, że może być dobrze. Przeczuwałem mgliście jak moglibyśmy zabrzmieć razem, ale potrzebowałem dobrych paru miesięcy, żeby zacząć pisać. Krążyłem wokół komputera i ciągle nie mogłem zacząć. Czułem, że to jeszcze nie to. Potrzebowałem czegoś więcej żeby się zainspirować. Sam termin oddania nut nie był wystarczającą motywacją, czułem, że zanim zacznę pisać muszę dać swojej duszy jakiś pokarm. Szybko spakowałem się i wsiadłem w samolot na Sri Lankę. Dopiero tam zacząłem komponować. Po tygodniu przeniosłem się do Indii. To było to. Porzuciłem świat który znałem i oto znalazłem się w jednym ze słynnych hinduskich aszramów. Wpadłem w rezonans z naturalnym rytmem życia jego mieszkańców i codziennie o 4:30 rano siadałem do komputera. Po paru tygodniach muzyka była gotowa. Wróciłem do Polski, żeby opracować ostateczną wersję nut i przygotować partie dla orkiestry. Nie wprowadzałem do partytury żadnych oznaczeń dynamicznych ani artykulacyjnych, wiedziałem, że „barokowcy” znajdą swój własny sposób wykonania, będą wiedzieli lepiej ode mnie jak zinterpretować te frazy. Bycie „barokowym dziwakiem” nie jest takie proste, trzeba mieć wyjątkową wewnętrzną siłę i spore pokłady wiary, żeby się na to zdecydować. Musisz opuścić główny nurt, zmienić strojenie, zmienić struny i smyczek, zmienić sposób trzymania instrumentu.Granie z grupą dziwaków wydawało się całkiem interesującą perspektywą, ale rzeczywistość wielokrotnie przerosła moje oczekiwania. Oto nagle znalazłem się wśród ludzi bardzo podobnych do mnie. Ludzi, którzy szczerze szukają piękna i prawdziwie kochają muzykę. Każdy dźwięk miał znaczenie, każda kolejna sekunda kompozycji odsłaniała się przed nami powodując wybuchy naturalnej radości”.

Dionizy Piątkowski