Stajesz się bywalcem polskich estrad. Przypadek czy sentyment do Polski ?

Faktycznie, koncertuję  w  Polsce  od  kilku  lat, chociaż po raz  pierwszy  jestem w Poznaniu. Pojawiam się tutaj w ramach standardowych  tras  koncertowych. Teraz prezentuję nowy zespół Elektric  Band  II  oraz  naszą  płytę „Paint The World”. Trasę koncertową kończymy  w  połowie lipca; teraz, do Poznania przylecieliśmy aż z Ameryki  Południowej, z  Santiago. W Polsce zagramy jeszcze w Warszawie. Gdańsku  i  Katowicach. Chyba w Katowicach zadebiutowałemprzed polską publicznością ?

 To  był  ekskluzywny  koncert, Twoj i wibrafonisty Gary Burtona,  dla   studentów  i  nauczycieli  Akademii  Muzycznej  w  Katowicach. Pamiętasz ten wieczór ?

Ten koncert był dla mnie rodzajem misterium. Wszystko było inne i  nowe. Po  raz  pierwszy  byłem  w  Polsce i zobaczyłem przedziwne miasto, szarych, smutnych  ludzi. Ale  widziałem także entuzjazm na  sali. Dopiero  kolejne  wizyty  uzmysłowiły mi, jak wiele w Polsce się zmieniło. Do Poznania przyjechałem z Berlina. Ale nie odczułem tego, jak kiedyś, jak przeskoku do innego świata. Ot, znalazłem się  w innej części Europy.

 Czy kolejna wizyta lasnuje Coreę, muzyka komercyjnego ?

Nie rozumiem o co pytasz ?

 O elektroniczną stylistykę Elektric Band.

To  wszystko  jest  jazzem. Elektryczne brzmienie zespołu jest po prostu  nowoczesną  formą  tego, co robię np. w Acoustic Band. Nie dzielę muzyki na elektroniczną i akustyczną, taką czy inną. Nigdy nie nazywam muzyki „komercyjną”. Cóż to bowiem oznacza ? Że płyty doskonale się sprzedają ?Że sale koncertowe są pełne ?

 Solowe nagrania i duety (z McFerrinem, Hancockiem, Burtonem), zespoły Return To Forever, Griffith Park Collection, Acoustic oraz  Elektric Band, awangardowe trio Circle, muzyka klasyczna i jazz.  To  także  najkrótsza historia jazzu ostatniego ćwierćwiecza. Czy postrzegasz siebie jako jazzmana-giganta ?

Nie  jestem  gigantem jazzu ! Ta muzyka ma wielu wspaniałych twórców.Posłuchaj Elektric Band. To są giganci tej muzyki !

 

                                                                                                      Rozmawiał ( 1994) :

 

Dionizy Piątkowski