Stosunkowo mało popularny w Polsce gitarzysta i wokalista Dion (Dion Di Mucci) jest niezwykle charyzmatyczną i kultową postacią w Ameryce oraz artystą, który poza autorskimi nagraniami potrafi zainteresować swoimi projektami najwybitniejszych dzisiejszego rocka i  bluesa. W realizacji nowego albumu ”Blues with Friends” udział wzięli m.in. Jeff Beck, Billy Gibbons, Joe Bonamassa, Brian Setzer, Sonny Landreth, Samantha Fish, John Hammond Jr., Joe Louis Walker, Rory Block , Jimmy i Jerry Vivino, Joe Menza ale także Van Morrison, Paul Simon oraz Bruce Springsteen wraz ze Stevie’m Van Zandtem i  Patti Scialfą.

Dion DiMucci pojawił się na estradzie pod koniec lat 50-tych gdy wraz z zespołem The Belmonts wykonywali pogodnie piosenki w stylistyce tanecznego „doo wop”. Sukces odniósł jednak jako piosenkarz  plasując dwa swoje wielkie przeboje ( „The Wanderer” oraz „Runaround Sue”) na amerykańskich listach popularności. Nieoczekiwanie stał się idolem dla amerykańskich nastolatek, ale już po kilku sezonach jego błyskotliwa kariera chyliła się ku zapomnieniu. Koncertował jeszcze w latach 60-tych i 70-tych ogrywając swoje chwytliwe piosenki, często poruszał się w rejonach bluesowych stylistyki. Zaskoczeniem dla wielu okazała się ( w 2006 roku) nominacji do Grammy jego albumu „Bronx in Blue”, który był faworytem w kategorii „Najlepsza Płyta Bluesowa”. Zapomniany artysta przedstawił się jako ciekawy twórca bluesa a wraz z kolejnym albumem „Thank Full of Blues” zaistniał na hermetycznej  scenie folkowo-rockowego bluesa i  zjednał sobie spore grono nowych fanów. Album „Blues with Friends” jest kolejnym – być może najważniejszym elementem – tej nowej, bluesowej „ revival” amerykańskiego gitarzysty, kompozytora i wokalisty. Mentor gitarzysty Bob Dylan tak komplementuję artystę : „ Dion wie, jak śpiewać i zna właściwy sposób tworzenia tych piosenek, tych bluesowych. Ale to przecież cały czas ten sam, wspaniały Dion i jego mistrzowski głos, którym pięknie dzieli się bluesowymi piosenkami” .

A jest to zestaw szczególny, bo nie stanowiący określonego blues-hitu, ale stylowo dobrany repertuar zagrany i zaśpiewany wraz z gigantami rocka i bluesa: od „ Blues Comin’ On” (Joe Bonamassa), „ Kickin’ Child” ( Joe Menza), „Uptown Number 7” ( Brian Setzer), „ Can’t Start Over Again” (Jeff Beck), „ My Baby Loves To Boogie” (John Hammond), „ I Got Nothin’ ( Van Morrison i  Joe Louis Walker), „ Stumbling Blues”( Jimmy i Jerry Vivino),” Bam Bang Boom” (Billy Gibbons), „I Got The Cure” (Sonny Landreth), „Told You Once In August” (John Hammond i Rory Block), „What If I Told You” ( Samantha Fish) po „ Song For Sam Cooke/Here in America” Paula Simona, „ Way Down/I Won’t Cry No More”  Stevie’go Van Zandta i ”Hymn To Him”  małżonków  Patti Scialfa i Bruce’a „Bossa” Springsteena.

Dionizy Piątkowski