Kiedy przed laty ukazały się w ECM Records albumy duetu wibrafonisty Gary’ego Burtona i pianisty Chicka Corei wszyscy wiedzieli, że oto tworzy się wzorzec nie tylko określonej stylistyki, formy i kreacji, ale przede wszystkim budowanie brzmienia i nastroju, jakie mogą tworzyć te dwa instrumenty. Powracam do tych skojarzeń słuchając niezwykle zwartego oraz impresyjnego albumu ”Delta Scuti” – dwóch, młodych polskich muzyków: znakomitego improwizatora i pianisty Dominika Kisiela oraz równie utalentowanego wibrafonisty Dominika Bukowskiego.

Dominik Bukowski – to doskonały wibrafonista jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. W 2018 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie „Jazz Top” magazyn Jazz Forum. W 1999 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu Blue Mind Quartet w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Jego płyty „Projektor” i „Sufia” ( nagrania  z amerykańskim trębaczem Amirem El Saffarem) znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt roku Jazz Forum oraz innych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych oraz została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Doskonale przyjęta została także autorska sesja „Transatlantyk” oraz piękny album „Fale” z wokalistką Krystyną Stańko.

Dominik Kisiel jest wprawnym improwizatorem a jego solowy album „Stop” to ważna sesja kreatywności pianisty i kompozytora. Dominik Kisiel wprawiał się w takie właśnie odnoszenie do jazzu poprzez np. cykle koncertów improwizowanych „Pianoworks” – wielkich form inspirowanych formami klasycznymi tworzonymi na żywo na scenie bez wcześniejszego przygotowania formy i zawartości. Sesja „Delta Scuti” jest ciekawym projektem zrealizowanym przez znakomitych instrumentalistów ( i równie ciekawych kompozytorów) pokazująca, jak ciekawa i rozbudowana może być dzisiejsza formuła jazzowej kompozycji oraz ile radości niesie perfekcyjny sposób jej interpretacji. To już nie tylko typowe, improwizacyjne faktury, ale przemyślane w najmniejszych szczegółach pomysły i precyzyjne ich realizacje.

Dionizy Piątkowski