Słynąca z poszukiwań archiwalnych i nieznanych nagrań oficyna GAD Records przedstawiła dwa znakomite albumy Orkiestra PRiTV pod batutą Henryka Debicha z sesji z 1978 roku. Zarówno „City” jak i „Horyzonty” przedstawiają ogromny potencjał dyrygenta i orkiestry, którzy przed laty byli mentorami big-bandowego soul, funky i specyficznego „string beatu” wybitnego lidera. Teraz Astigmatic Records prezentuje „Zbliżenia” – kolejny album potwierdzający niezwykły talent aranżacyjny Henryka Debicha oraz kunszt wykonawczy jego „rozrywkowej „ orkiestry.

Rok 2021 jest swego rodzaju upamiętnieniem setnej rocznicy urodziny wybitnego artysty i okazją do premier poszukiwanych, zaginionych, nigdy wcześniej niewydanych muzycznych archiwaliów skrywających niezwykłe skarby: nagrania z historii polskiej muzyki rozrywkowej. Astigmatic Records przez ostatnie dwa lata przeszukiwał  archiwaliów Radia Łódź, przesłuchując setki sesji tamtejszej Orkiestry pod dyrygenturą Henryka Debicha. Ostatecznie wyselekcjonowano kilkanaście nagrań  z 1974-1977, będącego również czasem tworzenia  brzmienia polskiego jazz-funku, czyli albumu “String Beat”, poszukiwanego przez kolekcjonerów płyt pod każdą szerokością geograficzną. W latach siedemdziesiątych Orkiestra PRiTV w Łodzi, mimo już ponad dwudziestoletniego stażu, odkrywała wciąż na nowo  autorskie brzmienia kreowane przez upór i ambicje dyrygenta Henryka Debicha. W zależności od kompozycji  w sesji potrafiło brać udział od czterdziestu do siedemdziesięciu muzyków a Orkiestra sprawnie poruszała się między gatunkami funk i disco, dotykając muzyki ilustracyjnej, ale też i  jazzu. Mimo ogromnej ilości zarejestrowanych utworów tylko garstka z tych sesji została opublikowana w 1975 roku na płycie “String Beat”.

Pomysł producentów  Astigmatic Records prezentuje nie tylko album pełnym groove’u, pulsujących perkusji, potężnych sekcji dętych i nietuzinkowych, wcześniej niepublikowanych kompozycji, ale również unikatowy 7-calowy winyl (w limitowanym nakładzie 500 sztuk ) z wcześniej niewydanymi utworami “Monika” i “Zabawa w ciemności”. Tym samym Astigmatic Records zadebiutował w roli wytwórni poszukującej zaginionych, nigdy wcześniej niewydanych muzycznych rarytasów. Siedmiocalowy singiel „Monika / Zabawa w ciemności” rozpoczyna serię wydawnictwa z nieodkrytymi nagraniami Henryka Debicha, którego działania rozsławiły Orkiestrę PRiTV w Łodzi  niemal na całym świecie. Brawo !

Dionizy Piątkowski