Po doskonałym albumie “Shadows” – hołdzie złożonym legendarnemu Nat King Cole’owi, brytyjski wokalista  High Coltman wraz z gitarzystą Matthisem Pascaudem prezentują sesję „Night Trippin” – sesję dedykowaną  Dr Johnowi – kultowemu bardowi Nowego Orleanu i muzycznemu Królowi Voo Doo Luizjany i Mississippi. Dr. John to jeden z najbardziej wpływowych muzyków naszych czasów: do inspiracji jego twórczością przyznają się najwięksi : Mick Jagger, Jimmy Page, Jimi Hendrix, Eric Clapton, muzycy Little Feat, Canned Heat, Gregg Allman czy Dan Aurebach z The Black Keys.  Genialny samouk z Nowego Orleanu jest jedną z największych ikon amerykańskiej popkultury ( wymieniany obok Willie’go Nelsona, Boba Dylana i  „Bossa” Springsteena). Jego muzyka zawiera w sobie wszystko to, co amerykańskie : jazz, rhythm and blues, cajun i zydeco, rockową  psychodelię voo doo.

Urodzony w Anglii, a mieszkający na stałe we Francji, wokalista Hugh Coltman znany był wcześniej jako wokalista zespołu rockowego The Hoax ; teraz jawi się jako doskonały wokalista folkowo-jazzowy. Zadebiutował w grupie The Hoax, którą nagrał kilka znakomitych albumów („Sound Like This”, ”Unpossible”,” Humdinger“, ” Live Forever”, “A Blues Odessey”, ” Big City Blues”,” Recession Blues – A Tribute to BB King”); zespół koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii, pojawiał się na estradzie obok Johna Lee Hookera, B.B. Kinga i Buddy Guy’a. Gdy  Hugh Coltman odszedł z zespołu, zamieszkał w Paryżu i próbował zająć się własna karierą. Sporo komponował, pisał teksty i  okazjonalnie pojawiał się w projektach i koncertach The Hoax. W 2010 roku wydaje koncertowe DVD, album „ A Blues Odessey” oraz – nagrany w duecie z piosenkarką Babet – „ The Amouratiques”, gra także w trasie koncertowej „Acoustic Tour” Vanessy Paradis, jest współautorem „Big City Blues” – kolejnego albumu The Hoax,   towarzyszy pianiście Ericowi Legnini w trasie z „The Afro Jazz Beat”. To wtedy zainteresuje się jazzowymi nastrojami oraz bogactwem tradycyjnych brzmień. Swój ważny album „ Shadows – Songs of Nat King Cole & Live at Jazz Vienne” – zestaw popularnych piosenek Nat King Cola nagrywa w wersji studyjnej i rejestruje także podczas festiwalu Jazz at Vienne’2015. Wybór utworów oraz subtelne aranżacje kierują uwagę słuchaczy w kierunku bluesa – teraz ulubionego gatunku muzycznego wokalisty.

Night Trippin” to utrzymany w tajemniczo-mistycznej stylistyce album, niezwykły hołd dla Dr Johna. Obejmuje słynne roots– kompozycje legendarnego artysty z Nowego Orleanu : od „ Jump Sturdy”, “Black John the Conqueror”, „Same Old Same Old”, „Barefoot Lady”, “Glowin’” i “Loop Garoo” po kultowe “Mama Roux”,  “Danse Fambeaux”  i  “Walk on Guilded Splinters”. Mistyczne brzmienie oraz nawrót do korzeni bluesa, „ludowej” Luizjany, tradycji i kultu voo doo stanowi ogromny potencjał tej sesji. Hugh Coltman i Matthis Pasceaud budują nie tylko brzmienie znane z naturalnych, american-roots albumów bluesmanów z Południa, ale pobrzmiewa w nich także przebojowość  ballad Dr Johna. To album, który ( mając ponad 20 millionów streamingowych odsłon) daleki jest od poprzednich płyt brytyjskiego wokalisty ( „Who’s Happy” „Stories From The Safe House”, „Zero Killed”,”Shadows”), bo jest nagraniem, które stawia sztukę Hugh Coltmana w tej samej, stylistycznej  linii co kultowe nagrania Ry Coodera, Boba Dylana i Dr Johna.

Dionizy Piątkowski