To, że John Scofield  jest wirtuozem i geniuszem jazzowej gitary jest oczywiste. To, że potrafi zagrać wszystko  przekonały nas  nie tylko jego interpretacje hitów Ray’a Charlesa ( album  ”That’s What I Say” ), The Beatles ( album „ A Moment’s Peace” ),  nagrania z trio Medeski-Martin – Woods  ( album „Out Louder”) ale  także gospelowy „ Piety Street” czy pakiet nagrań z Milesem Davisem. Do tego komplet licznychzawsze doskonale odbieranych autorskich projektów. Tym razem wybitny jazzman sięga do skarbnicy „ American country songbook” i w zdumienie oraz zachwyt  wprawia swingowym rozpracowaniem hitów gwiazd muzyki country ( od Dolly Parton , Hanka Williamsa, Merle Haggarda i Boba Willisa po Shania Twain). „ Country For Old Men” to album, który pokazuje kolejne, niezwykle ciekawe oblicze genialnego gitarzysty i jego zespołu. Przy odrobinie melodyjnych hitów amerykańskiego country music wspaniale „sprzedaje” najpiękniejszy, nowoczesny, folkowo-swingujący jazz.

John Scofield to gitarzysta i kompozytor tworzący najwspanialsze albumy współczesnego jazzu, który współpracował z najwybitniejszymi osobowościami tej muzyki, takimi jak: Miles Davis, George Duke, Brad Mehldau, Dave Holland, Chick Corea, Bill Frisell, Gary Burton, Charles Mingus, Ron Carter, Zbigniew Seifert, Joe Lovano, Marc Johnson, Jack De Johnette, Larry Coryell, Mike Stern, Pat Metheny, Gerry Mulligan, Chet Baker, Billy Cobham, McCoy Tyner, Herbie Hancock, Michael Brecker,  Al Foster, Joe Henderson, Charlie Haden i wieloma innymi. Scofield należy dziś do ścisłej czołówki najważniejszych gitarzystów w świecie jazzu, bluesa i muzyki funky. Cechują go wybitny kunszt instrumentalny oraz niespotykana – co znamienne – elastyczność repertuarowa: amerykański gitarzysta nie stroni od nowych brzmień i ciekawych pomysłów, które zawsze solidnie osadza w jazzowej i bluesowej harmonii. Jego doskonała gitarowa technika oraz  (od pierwszego dźwięku)rozpoznawalne brzmienie gitary nawiązuje do różnorodnych nurtów amerykańskiej tradycji, a muzyka którą tworzy, od wielu lat łączy pokolenia melomanów, nie tylko samego jazzu ale także bluesa, rocka, muzyki soul i gospel.

Tym razem John Scofield (grający nie tylko na gitarach ale tutaj także i na ukulele) prezentuje brawurowy kwartet (Larry Goldings – organy Hammonda, Steve Swallow – elektryczny bas i Bill Stewart na perkusji) czyli swego rodzaju jazzowy dream-team. Czy można sobie wyobrazić lepszy oraz intrygujący band, który na jazzowo bawi się  ludowymi country przebojami ?  Nie są to jednak proste, ludowe piosenki rozgrywane z odrobiną swingu i „blue notes”. Album „Country For Old Men” jest niezwykle jazzowym projektem, gdzie zgrabny i melodyjny temat jest li tylko zalążkiem mocnej, jazzowej faktury i ciekawej, przemyślanej improwizacji. Scofield prześciga się w budowanie nastroju, w podawaniu melodii, jak deseru na jazzowej tacy. Wybitny pianista Larry Goldings jest w swoim, soulowo-jazzowym żywiole; legendarny basista Steve Swallow odnajduje się (w perfekcyjnie matematyczno-logicznym stylu) w nowej (dla niego) stylistyce nie gubiąc nic z pogodnej jazz-country zabawy. Nadworny bębniarz Scofielda , Bill Stewart nie potrzebuje inspiracji, bo jest zbyt mocno „zainfekowany” jazzem Scofielda, by wypuścić choć jedno, przypadkowe uderzenie.

Dionizy Piątkowski