z Dionizym Piątkowskim rozmawia Kamilla Placko-Wozińska

 

Tylko dwa koncert – w ramach festiwalowej ERY JAZZU – zaprezentowane zostaną w Poznaniu.Wszystkie gwiazdy festiwalu wystapią jednak  w Warszawie oraz Krakowie, Wroclawiu a nawet Łodzi. Czyżby ERA JAZZU – impreza o poznańskim rodowodzie, prowadzona przez poznańskiego promotora Dionizego Piątkowskiego znikała z kulturalnej mapy Poznania ?

Seria koncertowa ERA JAZZU jest postrzegana jako znaczące przedsięwzięcie ogólnopolskie  stąd też nasze koncerty odbywają się w prestiżowych salach Warszawy,Wroclawie, Krakowa, Gdańska, Łodzi i Poznania. Niestety, ERA JAZZU zatraca swoję poznańskie „korzenie” – gramy tutaj najmniej, wręcz symbolicznie. To przykre – ale ERA JAZZU znika z Poznania  i jest to kolejna – po Music & Film Festival – impreza, która znajduje zrozumienie i rynek poza naszym miastem. We Wrocławiu ,że posłuże się tylko tym przykładem , ERA JAZZU  uświetniała obchody Millenium miasta, także we Wrocławiu ERA JAZZU nomionowana była do prestiżowej nagrody Diamentu Dolnosląśkiego – jako ważne przedsięwzięcie regionu !! Ogromny prestiż tej imprezy nie ma jednak najmniejszego znaczenia dla władz i decydentów Poznania. Przeciwnie – czuję się wraz z ERA JAZZU  intruzem na kulturalnej mapie miasta i regionu. Jazz znika z krajobrazu Poznania , miasta niegdyś utożsamianego z tą muzyką. Dlaczego ? To jest temat poważnej, środowiskowej debaty .

To dzięki Pana inicjatywie Poznań postrzegany był jako miasto jazzu, w którym koncertują największe gwiazdy tej muzyki.

Rzeczywiście w ramach ERY JAZZU  polskiej – w tym i poznańskiej – publiczności przedstawiono  najwybitniejszych twórców jazzu. Co znamienne, wielu artystów pojawiło się na zaproszenie ERY JAZZU po raz pierwszy w Polsce. Do tej pory na naszych koncertach zaprezentowali się m.in. Paul Motian, Steve Swallow, John Abercrombie, Steve Lacy, Jamalaadeen Tacuma,  Birelli Lagrene, Dave Liebman, Lee Konitz, James Blood Ulmer, Ethnic Heritage Ensemble…Gwiazdami koncertów galowych byli Abbey Lincoln, Dino Saluzzi, The New York Voices, Al Di Meola, Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble, kwartet Oregon, The Kronos Quartet, Orkiestra Kameralna PR pod dyr.Agnieszki Duczmal & Al. Di Meola, Patricia Barber, Jacky Terrasson, Jacques Loussier Trio, John Scofield, Flora Purim & Airto Moreira…. Najważniejsze koncerty w klubie Blue Note odbyły się także z udziałem gwiazd Ery Jazzu. Seria koncertowa ERA JAZZU jest pomysłem na prezentację najwybitniejszych innowatorów jazzu. Staram się by cykl ten miał swą regularna amplitudę koncertową, ale każdego roku – na wiosnę – prezentuję festiwalową edycję ERY JAZZU. Nie nazywam tego festiwalem, bo formuła festiwalowa odnosi się zazwyczaj do kilkudniowej, okazjonalnej imprezy, która po kilku tygodniach przechodzi do lamusa.

Kluczem sukcesu ERY JAZZU  jest  zapewnienie  imprezie odpowiedniej, gwiazdorskiej obsady koncertów.

 ERA JAZZU jest stałym, cyklicznym przedsięwzięciem i zaproszenie kilku gwiazd jazzu na raz jest zabiegiem planowym, ale niezwykle trudnym.