Kluczową decyzją dla wokalistki jazzowej jest dobranie repertuaru. Do tego stworzenie zespołu, który by – nie poddając się żadnej manierze – doskonale wtopił się z proponowane brzmienie i nastroje. Jeśli do tego dodać odrobinę własnych kompozycji, zestaw standardów oraz interpretacje budujące ciekawe skojarzenia rodzi się sesja, która wymyka się typowym, komercyjnym produkcjom. Takim jest albumBlind Passionbrytyjskiej wokalistki Katriony Taylor.

Choć prawie nieznana w Polsce, Katriona Taylor jest szanowaną i uznaną artystką na brytyjskiej scenie jazzowej. Otwierała koncerty dla legendarnego zdobywcy nagród Grammy, George’a Bensona i odbyła trasę koncertową wraz – z niezwykle popularnym na Wyspach- kwartetem Jamesa Taylora. Wśród ważnych koncertów Katriona Taylor odnotowała prezentacje dla rodziny królewskiej, imprezy dla celebrytów oraz regularne koncerty w najlepszych klubach jazzowych i na festiwalach w Wielkiej Brytanii. Kariera muzyczna Katriony Taylor jest niezwykle inspirująca. Pomimo zdiagnozowania w wieku 7 lat choroby Stargardta – nieuleczalnej i zwyrodnieniowej choroby oka, która niszczy plamkę – udało jej się uzyskać doskonale wyksztalcenie ( m.in. studiowała prawo i praktykowała jako radca prawny w londyńskim City). Radyklana zmiana nastąpiła, gdy wokalistka zrezygnowała z intratnej pracy prawnika i związała się z estradą: zdobyła tytuł magistra aktorstwa i śpiewu w słynnej Royal Central School of Speech & Drama.

Minęło 12 długich lat od mojego ostatniego nagrania i w tym czasie doświadczyłem jednych z największych radości, którymi życie może cię pobłogosławić – dwójki pięknych dzieci – a także jednych z najczarniejszych chwil w moim życiu w postaci raka piersi, dwa razy” – mówi o nowej sesji Katriona Taylor. Wokalistka przedstawia niezwykle subtelne i osobiste interpretacje wielkich hitów ( „Master Blaster” i „My Cherie Amour” Stevie’go Wondera, „A Song for You” Leona Russella, „Light My Fire” The Doors), jazzowy standard Duke’a Ellingtona “It Don’t Mean A Thing” oraz  “As You See Me Now”- Joolsa Hollanda, która została napisana i nagrana ze słynnym portorykańskim niewidomym piosenkarzem i gitarzystą José Feliciano. Do zestawu należy także dodać piękne i utrzymane w konwencji jazzowego standardu kompozycje wokalistki ( „Things Have Changed”,” In This Place”, „Fly Me To The Stars”, „Makes Me Wanna Stay” czy niezwykle sugestywny „Sunny Days”). Doskonale osadzone oraz impresyjnie zaśpiewane utwory tworzą niezwykły, subtelny klimat całej płyty, której koloryt tworzy znakomity  zespół: saksofonista i flecista Vasilis Xenopoulos,  gitarzystka (z zespołu Amy Winehouse) Robin Banerjee, latynowski pianista John Crawford, gitarzysta Dominic Ashworth, keyboardzista Peter Hammond, basista Dave Jones i perkusista Chris Nickolls.

Dionizy Piątkowski