Po nagraniu debiutanckiego albumu „ Figuras de Baile” – austriacki duet Sinfonia de Carnaval (wiolonczelistka Anna Lang oraz puzonista Alois Eberl) ponownie dystansują się swoim postrzeganiem piękna poprzez brzmienia i nastroje tworzone w tym nietypowym zestawieniu. Nowy albumSweeping Dragonodkrywa niezwykle impresyjne i nowocześnie odczytane  autorskie kompozycje utrzymane zarówno w konwencji jazzu, jak i modnego art-popu. Ten nieznany w Polsce duet wart jest przedstawienia i najwyższej rekomendacji !

Urodzona w Salzburgu Anna Lang dorastała w rodzinie artystów w Górnej Austrii nad jeziorem Traunsee. Mając 15 lat rozpoczęła studia muzyczne i jest absolwentką Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu (pedagogika fortepianu), Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu (magister sztuki w klasie wiolonczeli) oraz Prywatnego Uniwersytetu Antona Brucknera (Bachelor of Arts: Jazz i Improwizacja). Anna Lang jest dzisiaj sprawnym i aktywnym muzykiem grającym zarówno na wiolonczeli, jak i fortepianie, kompozytorem i pedagogiem instrumentalnym w Wiedniu i Górnej Austrii. Występowała jako solistka z wieloma orkiestrami, w programach radiowych Ö1/”On Stage” czy WDR, angażuje się jako kompozytor  w produkcjach Teatru Muzycznego w Linzu. Uzdolniona artystka pojawia się także w koncertach renomowanych gwiazd, współpracuje z Wood Air Quartet, Pianofortebrass, Chamber Jazz Quartet. Niezwykle ciekawie rozwija się koncepcja  Sinfonia De Carnaval, który  Anna Lang tworzy wraz z Aloisem Eberlem. Zyskali prestiżową nominację Next Generation Award 2015 i zostali wybrani jako jeden z pięciu najlepszych zespołów w kategorii jazzowej w programie „New Austrian Sound of Music Programm 2018/19” przez austriackie Ministerstwo Federalne, a  Sinfonia De Carnaval jest jednym z siedmiu wybranych austriackich zespołów na „ Focus Acts 2019”. Z takimi rekomendacjami duet koncertuje w całej Europie ale pojawia się także w tak egzotycznych  miejsca, jak Iran, Kazachstan czy Tadżykistan.

Współautorem koncepcji Sinfonia de Carnaval jest puzonista, akordeonista i kompozytor Alois Eberl. Urodził się w prowincjonalnym Kitzbühel w Austrii w 1986 roku, gdzie dorastał w otoczeniu austriackiej muzyki ludowej i muzyki klasycznej. Zaczął grać razem z ojcem w miejscowej orkiestrze marszowej. Mając 14 lat kontynuował naukę gry na puzonie i akordeonie w Tyrolskim Konserwatorium Muzycznym i tam odkrył swoją pasję do jazzu i muzyki improwizowanej. W 2009 roku Alois Eberl ukończył studia w zakresie puzonu jazzowego i akordeonu klasycznego na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. W 2012 roku ukończył drugi stopień licencjata, a w 2016 roku tytuł magistra puzonu klasycznego na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu.  Poza koncertami z Anną Lang i Sinfonia de Carnaval, Alois Eberl występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak  Elbphilharmonie Hamburg, Konzerthaus Wien, Domplatz Salzburg, Music Theatre Linz, Brucknerhaus, Porgy & Bess Wien, B-Flat Berlin, ACF Teheran, ACF London, Saalfelden Jazzfestival, Burghausen Jazzfestival, Jazzcafé London, Cathedral of Reims, Jazzit Salzburg, pojawiał się jako solista  w programach Filharmonii  Berlińskiej, Filharmonii Kolońska i Filharmonii  Monachijskiej. Austriacki puzonista współpracuje często z muzykami jazzowymi i ma na swoim koncie koncerty i nagrania zrealizowane wraz z Ray’em Andersonem, Jamesem Morrisonem, Bobem Mintzerem, Michelem Camilo, Wycliffem Gordonem, Chuck’em Findley’em, Manu Delago, Dave’m Taylorem, Gary’m Smulyanem, Dave’m Liebmanem i wielu innymi znakomitymi artystami.

Dionizy Piątkowski