Charyzmatyczny, senegalski wokalista Madou Touré ( lider grupy Touré Kunda) dopiero po latach  wydaje swój debiutancki, solowy album „Touki – A Journey”. Wokalista objawi się jako niezwykle sugestywny twórca pogodnych, afrykańskich rytmow, specyficznego połączenia  afro-beatu z przebojowością pop-rocka i pulsu funky. Jego aksamitny glos doskonale harmonizuje z ostrą grą gitary, subtelnościami basu i mocnym rytmem perkusji. Śpiew  Modou Touré uderzająco przypomina głos jego ojca, legendarnego Ousmane Touré, który już przez laty stworzył silny, osobisty styl oparty na odświeżającym i oryginalnym podejściu do tradycyjnej muzyki ludowej Afryki Zachodniej.

Ludzka natura koncentruje się na tym, co przyniesie jutro – wyjaśnia genezę albumu Modou Touré. Zamiast tego powinniśmy dziękować i chwalić to, co mamy dzisiaj. Dziękuję wszystkim muzykom zaangażowanym w ten  album za poświęcenie czasu, energii i miłości. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli projekt. Mam nadzieję, że wszystkim się spodoba ”.

Madou (skrót od Mamadou) jest teraz także autorem tekstów (śpiewanych w języku wolof, soninke, francuskim i angielskim)  oraz mentorem określonej, afrykańskiej retoryki, która w jego piosenkach  nawiązuje do tematów miłości, przeznaczenia, tożsamości, zgiełku dzieciństwa, życia rodzinnego, związków i spotkań na ulicach rodzinnego Dakaru. Artysta podziela nauki przodków z Afryki i wartości kulturowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mocną, rytmiczną melodią niesie ze sobą barwną i  relaksującą instrumentację, przypominającą przytulne występy w ogrodzie w świetle księżyca dla bliskich przyjaciół.

Dionizy Piątkowski