Hindusko-amerykański saksofonista Rudresh Mahanthappa jest odkryciem jazzu ostatniej dekady. Jest nie tylko artystą modnym i poszukiwanym, ale także laureatem wielu prestiżowych nagród i klasyfikacji oraz  jednym z najbardziej nowatorskich muzyków i kompozytorów jazzowych swojego pokolenia. Mieszkający w Nowym Jorku artysta stał się synonimem nowego jazzu, tego w którym dość mocno faworyzowane są także etniczne i egzotyczne skojarzenia. Jego koncepcyjny styl gry stał się rozpoznawalnym, bowiem Rudresh Mahanthappa zaszczepił  w nim potężną dawkę jazzowej współczesności spod znaku np. gry Steve’a Colemana  dodając elementy egzotycznej, indyjskiej sztuki karnatyckiej. Nagrany w trio album „Hero Trio” ( wraz z kontrabasistą Francois Moutinem i perkusistą Rudy’m Roystonem) doskonale wpisuje się w ciekawą i rozległą ( ponad 15 autorskich albumów) dyskografię saksofonisty.

Rudresh Mahanthappa  jest laureatem/zwycięzcą międzynarodowego plebiscytu krytyków muzycznych magazynu Downbeat :  w 2009 roku uhonorowano go w kilku kategoriach („wschodząca gwiazda-muzyk jazzowy” oraz „wschodząca gwiazda-saksofon altowy„). Wybrano go także Saksofonistą Altowym Roku 2010 i 2009 przez prestiżowe gremium Jazz Journalists  Association. Jako muzyk jest liderem lub współtworzy kilka zespołów, które cieszą się dużym uznaniem krytyków. Jego  album „Kinsmen” nagrany  z legendą saksofonu, Kadrim Gopalnathem został uznany za jedną z najważniejszych płyt roku 2008 przez kilkanaście opiniotwórczych mediów ( od The New York Times, stacji  NPR oraz BBC, Boston Globe po JazzTimes i The Village Voice). Także ”Codebook”, album jego kwartetu, uznano za jeden z najważniejszych albumów jazzowych  2006 roku. ( wg klasyfikacji The Village Voice Jazztimes i Downbeat). W Europie album zebrał wyśmienite recenzje oraz tytuł „Choc de L’Annee” ( album roku) francuskiego magazynu Jazzman oraz wyśmienite recenzje w  brytyjskim Jazzwise i tytuł „Bollino di Marzo” włoskiego magazynu Musica Jazz.

Nagrani w trio album „Hero Trio” jest doskonałą wizytówką elokwencji saksofonisty. Repertuar oparty jest o wielkie standardy muzyki: od hitu Johnny’ego Casha „ Ring Of Fire”, „Overjoyed” Stevie’go Wondera  i jazzowe „I’ll Remeber April” oraz „I Can’t Get Started”  po wspaniale rozegrane i zaaranżowane „The Windup” Keitha Jarretta, „Sadness” Ornette’a Colemana i zestaw Charliego Parkera – „Red Cross”, „Barbados” i Dewey Square”. Jego jazz jest tutaj unikalny, nie pozbawiony „parkerowskich” wpływów, ale mocno osadzony w tradycji. Wyrafinowany, nowoczesny, doskonale improwizowany !

Dionizy Piątkowski