Wszyscy z zapartym tchem oczekiwali nowego albumu amerykańskiej wokalistki Norah Jones upatrując w nim kolejnego, ciekawego połączenie folkowego jazzu, swingu i rozkołysanego soulu. Wokalistka i pianistka stała się – wraz z sukcesem jej debiutanckiego album Come Away With Me” – zakładniczką autorskiej stylistyki i – tak po prawdzie- wszystkie jej kolejne albumy taką jazzowo-folkowa gamę wspaniale prezentowały. To dzięki nowej wokalistyce Norah Jones jazz pozyskał ciekawą osobowość a popularność artystki graniczy z uwielbieniem, jakie spływa często na wielkie gwiazdy muzyki rozrywkowej i rocka. Płyty Norah Jones sprzedają się w wielomilionowych nakładach ( bestsellerowy „Come Away With Me”  zdobył pięć nagród Grammy i sprzedał się w liczbie ponad 25 milionów egzemplarzy na całym świecie).

Norah Jones  jest córka wybitnego i legendarnego muzyka Ravie’go Shankara i formalnie nazywa się Geethali Norah Jones Shankar, jest także siostrą Anoushki Shankar, wybitnej instrumentalistki i wirtuoza gry na sitarze. Norah Jones odeszła daleko od rodzinnych, ludowych i  etnicznych skojarzeń, by powiązać swoją muzykę z folkowym jazzem, bluesem, balladą. Takie właśnie budowanie muzyki stało się zaczątkiem jej wielkiej, światowej kariery. Folkowe, jazzujące ballady z elementami nostalgicznego bluesa a nawet pogodnej, przebojowej country legły u podstaw sukcesu albumu “Come Away with Me . Wydała kilka znakomitych, bestsellerowych albumów a także płyty z zespołami zespołami The Little Willies oraz Puss’n’Boots i współpracowała z wielkimi gwiazdami : od Willie’go Nelsona po Wayne’a Shortera, Herbie’go Hancocka, Foo Fighters i Danger Mouse.

Album „Begin Again” nie stanowi stylistycznego przełomu w muzyce artystki, jest raczej ciekawym zbiorem  nowych, eklektycznych i pogodnych piosenek, jakie wokalistka nagrała wraz  z takimi muzykami, jak Brian Blade, Christopher Thomas, Dave Guy, Leon Michels, Pete Remm, Spencer Tweedy, Jeff Tweedy i Thomas Bartlett. Pojawi się zatem nowocześnie zaaranżowany „ My Heart is Full”, ciekawie, wręcz rockowo rozegrany tytułowy „ Begin Again”, utrzymane chyba najbardziej w stylistyce wokalistki „ A Song With No Name” i „Wintertime”, jest rozkołysany jazzem „Just A Little Bit” i  transowy „Uh Oh”.  Płyta „Begin Again” jest zatem kolejnym, ciekawym zestawem, tego co jest najbliższe Norah Jones: pogodnej, melancholijnej balladzie, urokliwej wokalistyce, subtelnościom jazzowego folku i pięknej, muzycznej fakturze.

Dionizy Piątkowski