Egzotyczna wokalistka Malia, kolekcjonerskie wydanie CD „Gramy już 25 lat”, Nagroda Ery Jazzu dla Damiana Kostki i  premiera albumu „Rules For Being Human”  to program jubileuszowej gali  „Era Jazzu – gramy już 25 lat”, która odbędzie się 5 listopada w poznańskiej Auli UAM.

Era Jazzu  obchodzi w tym roku Srebrny Jubileusz. Wystartowała w 1998 roku galowymi koncertami w prestiżowych salach całej Polski, koncertami klubowymi, sesjami oraz kolekcjonerskimi wydawnictwami. Z jednej strony wielkie, jazzowe gwiazdy ( od Diany Krall po Herbie’go Hancocka i Cassandrę Wilson), z drugiej artyści, którzy – właśnie  poprzez koncerty Ery Jazzu – zaistnieli  na polskim rynku.  Do tego Poznań Jazz Project – czyli specjalnie przygotowywane koncerty i nagrania z udziałem niekwestionowanych gwiazd jazzu oraz młodych, poznańskich muzyków i realizowany konsekwentnie Czas Komedy – cykl koncertów komedowskich.„ Kiedy startowałem z Erą Jazzu – mówi Dionizy Piątkowski, pomysłodawca cyklu koncertowego – wiedziałem, że ma to być impreza inna niż wszystkie, podobne festiwale w Polsce. Przede wszystkim postawiłem na ekskluzywność i prestiż wydarzeń i zapraszanie wspaniałych artystów”.

Po raz pierwszy w Polsce i na jedynym koncercie Era Jazzu przedstawi  egzotyczną wokalistkę  Malię.  „ Swą sztuką plasuje się w tej samej kategorii, w której odnajdują się Lizz Wright, Angelique Kidjo, Celeste Simone czy  Meshell Ndegeocello – rekomenduję artystkę Dionizy Piątkowski. Malia jest przy tym niezwykle autentyczna, skrywająca w swoim jazzowym i soulowym głosie pokłady etnicznej, naturalnej ekspresji”. Malia pochodzi z wschodnioafrykańskiej Malawi, jako nastolatka wyemigrowała wraz z rodzicami do Londynu, gdzie odkryła dla siebie wielkie gwiazdy jazzowej wokalistyki: Billie Holiday, Sarah Vaughan, Ellę Fitzgerald i Ninę Simone. Piosenki-hymny  „Strange Fruit” czy ”Young, Gifted and Black” stały się dla młodej wokalistki artystycznym i mentalnym przełomem. Wraz z edukacją pochłonął ją także londyński świata muzyki. O skali jej talentu świadczą autorskie albumy, które zrealizowała  wtedy z francuskim pianistą i kompozytorem Andre Manoukianem („Yellow Daffodils”,Echoes of Dreams” i „Young Bones”). W 2010 roku egzotyczna wokalistka poznała szwajcarskiego producenta Borisa Blanka, ze słynnego duetu Yello i zrealizowała w 2012 roku album „Black Orchid” – hołd dla Niny Simone. Płyta  stała się sensacją i zdobyła prestiżową nagrodę ECHO Jazz Prize. W 2014 roku Boris Blank wyprodukował kolejny zestaw piosenek dla Malii, potęgując albumem „Convergence” jej kolejny sukces. Album „Black Orchid”, jaki Malia nagrała z jazzowymi balladami  i standardami  Niny Simone był dla wokalistki przełomowy. Songi „ My Baby Just Cares For Me”, „Don’t Explain” ”Four Women”  czy „Feeling Good”  nabrały w interpretacji zmysłowej  artystki nowego wyrazu i stały się muzycznymi manifestami naszych czasów i przepiękną syntezą jazzowego brzmienia oraz egzotycznej, afrykańskiej, wielokulturowej tradycji. „ Moje serce bije dla wielu rzeczy – mówi Malia –  Myślę, że to dlatego, że pochodzę z małżeństwa o mieszanym pochodzeniu. Nigdy nie czułam, że jestem jednym lub drugim, jestem raczej połączeniem obu, a moja muzyka to odzwierciedla”. Powrotem do tradycji i nawiązania do afrykańskich skojarzeń był album „Malawi Blues/Njira”. Sesja zawiera przemyślane, subtelne i melancholijne bluesowe kompozycje wokalistki. Brytyjski The Guardian twierdzi wręcz, że „ album ma wszystko, by stać się klasykiem. Dawno żaden współczesny artysta nie oddał tak pięknego hołdu bluesowi”.

Tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu jest basista Damian Kostka. Nagroda jest częścią imprezy Era Jazzu oraz prezentacją utalentowanych muzyków  poznańskiego środowiska jazzowego.  Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych –  a dzisiaj znanych i poważanych –  poznańskich muzyków. Laureatami zostali : kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego (2015), gitarzysta Dawid Kostka (2016), kompozytor Piotr Scholz (2017), harmonijkarz Kacper Smoliński (2019) oraz saksofonista Dawid Tokłowicz (2022).  Damian Kostka do autorskiego kwintetu zaprosił doskonałych muzyków: saksofonistę Kubę Marciniaka, pianistę Jacka Szwaja, trębacza Cypriana Baszyńskiego iperkusistę  Mateusza Brzostowskiego. Premiera koncertowa albumu „Rules For Being Human” odbędzie się 5 listopada w czasie jubileuszowej gali  „Era Jazzu – gramy już 25 lat” w poznańskiej Auli UAM.

Dionizy Piątkowski