Szczególny charakter będzie miała festiwalowa Era Jazzu ( 8 -10 kwietnia) : prestiżowa poznańska impreza swoimi koncertami oraz projektami składa hołd bohaterskiej Ukrainie. Gwiazdorska gala katalońskiej trębaczki i wokalistki Andrei Motis, komedowski projekt argentyńskiego gitarzysty Dani Pereza, koncert laureata Nagrody Ery Jazzu – Dawida Tokłowicza oraz premiera rap-jazzowej formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet  (podczas której pojawią się poszukiwane, limitowane i kolekcjonerskie LPs oraz CDs Ery Jazzu). Kwoty pozyskane ze sprzedaży  wydawnictw i biletów koncertu otwarcia festiwalu przekazane zostaną organizacji wspierającej ukraińskich uchodźców.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to jedyny w kraju band regularnie łączący ze sobą świat jazzu i hip hopu. Zespół wydał cztery doskonale przyjęte przez publiczność i krytyków albumy a swoim koncertami  łączy kilka pokoleń słuchaczy, prezentując nowe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i rapu.  Frontmanem zespołu jest charyzmatyczny raper –wokalista  Bartłomiej Skubisz „Eskaubei”, pionier łączenia rapu z elementami jazzu; trębacz Tomek Nowak to ceniony muzyk studyjny oraz  współpracownik zespołów Nigela Kennedy, zespołu Amy Winehouse; Kuba Płużek​ to  jeden z najbardziej kreatywnych polskich pianistów jazzowych; basista Alan Wykpisz koncertował z takimi osobistościami jak, Dave Liebman, Randy Brecker, Aga Zaryan, Grzegorz Karnas, Michał Tokaj; perkusista Maksymilian Olszewski to współtwórca oryginalnych zespołów The Flash i 3Kings i Sophia Grand Club. Członkiem  zespołu  jest  także Wojciech Długosz (Mr Krime), polski DJ i producent muzyczny, odpowiedzialny w projekcie Eskaubei & Tomek Nowak Quartet za cuty, scratche oraz partie syntezatorów. W poszukiwaniu nowych brzmień oraz muzycznych zaskoczeń z pewnością propozycje formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet są nowatorskie. Nie tylko w warstwie artystycznej, ale także w odniesieniu do współczesnej kultury muzycznej. Połączenie jazzu i hip hopu nie jest dzisiaj czymś odkrywczym. Prekursorem był już dekady wcześniej Miles Davis, za którym podążyły tabuny artystów”. Michał Urbaniak – bodaj największy entuzjasta rytmu i takich brzmień  twierdzi, że „ this is jazz of today  ”.

Bohaterem kolejnego projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez a gościem trio gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. Argentyński gitarzysta jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania. Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu Czas Komedy zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagramy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce !.

Dawid Tokłowicz jest tegorocznym laureatem  Nagrody Ery Jazzu. Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych –  a dzisiaj znanych i poważanych –  poznańskich muzyków. Laureatami Nagród Ery Jazzu zostali wcześniej : kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego ( 2015), gitarzysta Dawid Kostka ( 2016), kompozytor Piotr Scholz ( 2017) oraz  harmonijkarz Kacper Smoliński ( 2019). Dawid Tokłowicz jest niezwykle kreatywnym artystą. Jest także otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej”. Dawid Tokłowicz przedstawi ciekawy projekt  z kwartetem kameralistów i repertuarem zbudowanym z popularnych przebojów polskich kompozytorów, ale także kompozycje autorskie, które dzięki  jazzowej improwizacji  czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje.

Gwiazdą festiwalowej gali będzie Andrea Motis – największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów. “Cudowne dziecko jazzu” to komplement, którym talent, muzykę, grę i śpiew  katalońskiej wokalistki oraz trębaczki skwitował legendarny Quincy Jones. Z taką rekomendacją Andrea Motis znalazła się w kręgu najważniejszych protegowanych wybitnego kompozytora, aranżera i producenta. Młoda artystka podpisała kontrakt z prestiżową, jazzową  oficyną Impulse/Verve Records, tą samą, dla której nagrywała m.in. Ella Fitzgerald i Billie Holiday. Do elitarnego grona geniuszy nowoczesnego jazzu dołączyła piękna, subtelna  Andrea Motis. Jej debiutancki album „Emotional Dance” był sporym wydarzeniem a śpiewająca trębaczka stała się sensacją i atrakcją  światowych festiwali i sal koncertowych. I robi to w brawurowy sposób: z jednej strony bawi się śpiewem i stylistyką  zawieszona gdzieś między Norah Jones i Chet Bakerem, z drugiej strony wspaniale improwizuje grając na trąbce”.

Dionizy Piątkowski