Całkiem niedawno spotkaliśmy się w nietypowych „okolicznościach przyrody”: byliśmy uczestnikami słynnego karaibskiego rejsu „Blue Note At Sea” i z rozbawieniem wspominaliśmy nasze pierwsze koncerty oraz moje rozterki. Wspominała, jak lawirowałem by nie zapraszać jej do Polski i przez kilka lat zastanawiałem się, czy wokalistka obsypana gradem nagród i ogromną popularnością w USA spodoba się polskiej publiczności.

Dopiero  wiosną 2016 roku pojawiła się na galowym koncercie Ery Jazzu. Blisko trzytysięczna publiczność Sali Kongresowej zaakceptowała nieznaną wokalistkę, która na ogromnej estradzie pojawiła się jedynie w otoczeniu dwóch gitarzystów ( Russell Malone, Romero Lubambo). Już po pierwszej piosence charyzmatyczna wokalistka zauroczyła wszystkich i zaczarowała koncert. Recenzent „ Rzeczpospolitej” zachwycał się „ mistrzynią intymnych ballad i poruszających bluesów. Swym pierwszym występem w Polsce amerykańska wokalistka Dianne Reeves udowodniła, że zasłużyła na cztery nagrody Grammy i że jest po prostu wspaniała „. Odtąd  Dianne Reeves  jest częstym goście europejskich, prestiżowych estrad, także pojawia się w Polsce nadając każdemu festiwalowi rangę wielkiego, artystycznego wydarzenia.

Dianne Reeves wychowała się w rodzinie o tradycjach muzycznych : ojciec był śpiewakiem, matka – trębaczem w orkiestrze symfonicznej. Zdolną wokalistkę odkrył w 1972 roku  legendarny trębacz Clark Terry, który włączył ją do zespołu i z którym koncertowała przez kilka sezonów zdobywając estradowe doświadczenie i jazzową elokwencję. Pierwsze, ważniejsze sukcesy przyszły wraz ze współpracą z zespołem pianisty Billy’ego Childsa  oraz sezonem koncertowym spędzonym w orkiestrze  słynnego Sergio Mendesa.  Przełomowym okazał się lukratywny kontrakt z Blue Note Records , dla  której zrealizowała autorski album „ Dianne Reeves”. Nagrania te stały się przedsionkiem do wielkiej światowej sławy oraz sprowokowały decyzję artystki, by już odtąd realizować swoją sztukę wokalną poprzez jazz. Ostatnia dekada to czas największych sukcesów wokalistki: nagrywa wspaniałe albumy zyskujące rekomendujące recenzje krytyków i uznanie wśród publiczności; współpracuje zarówno z wybitnymi jazzmanami, z Chicago Symphony Orchestra,berlińskimi filharmonikami , jak też z Lincoln Center Jazz Orchestra – warsztatowym big bandem Wyntona Marsalisa. Skalę jej  muzycznego autorytetu buduję nie tylko prestiżowa nagroda Ella Fitzgerald Award, ale także recital na otwarcie olimpiady w Salt Lake City a nawet udział w popularnym serialu „ Sex In the City” oraz Grammy Award w kategorii ‘najlepszy album jazzu wokalnego “  za  album  „ Good Night and Good Luck”  –  ścieżkę dźwiękową filmu pod tym samym tytułem.

Dianne Reeves to jedna z najciekawszych wokalistek dzisiejszego jazzu, artystka , która  zdobyła najwięcej znamienitych nagród i wyróżnień. Jest laureatką najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej  Grammy Awards ( w kategorii „Best Jazz Vocal Performance” ) oraz nagrody głównej dla Wokalistki Roku. Jest artystką o fenomenalnej muzykalności i poczuciu rytmu. Wraz z Cassandrą Wilson i Dianną Krall należy do najznamienitszej elity współczesnego jazzu wokalnego a o jej występy zabiegają najbardziej prestiżowe sale koncertowe świata.

Dionizy Piątkowski