Pakistański gitarzysta Rez Abbasi zaprasza tym razem w sugestywnie etniczną podróż z muzykami The Silent Ensemble ( Pawan Benjamin – flety i saksofony, Jennifer Vincent – bass i wiolonczela,  Rohan Krishnamurthy – mistrz instrumentów perkusyjnych, Jake Goldbas – perkusja)  i  albumem “A Throw of Dice” wprowadza nas w świat muzyki inspirowany hinduskimi ragami I aromatycznymi rytmami.

Rez Abbasi urodził się w Pakistanie. Jako czterolatek wraz z rodzicami przeniósł się do USA, gdzie zamieszkał w Południowej Kalifornii. Ukończył m.in. Mahattan School of Music w klasie jazzu i muzyki klasycznej. Wielokrotnie podróżował do Indii, gdzie uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez mistrzów perkusyjnych (m.in. u  Ustad Alla Rakha). Od kilkunastu lat mieszka i nagrywa w Nowym Jorku. Koncertuje i nagrywa z wybitnymi muzykami, takimi jak  Ruth Brown, Dave Liebman, Kenny Werner, Tim Hagans, Gary Thomas, Dave Douglas, Rudresh Mahanthappa, Tony Malaby czy Greg Osby. Egzotyczny gitarzysta wymieniany jest często wraz z Patem Metheny’m i Billem Frisellem jako najważniejszy, kreatyny gitarzysta jazzu. W 2013 roku uhonorowany został laurem Dawn Beat Critics Poll jako „ rising star guitarist” i uważany jest przez wielu krytyków za jednego z czołowych gitarzystów jazzu nowoczesnego. Wypracował własny unikalną technikę oraz brzmienie (zarówno jako kompozytor i instrumentalista) wśród autorskich albumów doskonale recenzje zebrały  jego płyty „Third Ear”, „Modern Memory”, „Out of Body”, „Snake Charmer” oraz „Bazaar„.

Rez Abbasi jest także dyrektorem muzycznym i producentem zespołu kanadyjskiej wokalistki pochodzenia indiańskiego Kiran Ahluwalia’s Ensemble. Gra także w formacjach  Rudresh Mahanthappa’s Indo-Pak Trio, w Dakshani Ensemble, Dave Pietro’s Quintet, Sunny Jain’s Collective. Wśród jego autorskich  projektów wyróżnia się grupa Freedance, z udziałem basisty Davida Phillipsa, perkusisty Tony’ego Moreno i saksofonisty altowego Johna O’Gallaghera. Kwintet The Silent Ensemble jest nową jakością w twórczości gitarzysty i być może ważnym odniesieniem do jego muzycznych korzeni i skojarzeń.

Dionizy Piątkowski