Zespół Soundcheck powstał w 2002 roku i jest dzisiaj kwartetem ciekawych osobowości polskiego jazzu: saksofonisty Maciej „Kocin” Kocińskiego, pianisty Krzysztofa Dysa, kontrabasity Andrzeja Święsa oraz perkusisty Krzysztofa Szmańdy. Muzycy mają na swym koncie wiele prestiżowych nagród, koncertują i nagrywają wraz z innymi, uznanymi zespołami i solistami. Wszechstronne wykształcenie oraz szerokie muzyczne zainteresowania sprawiły, iż muzyczny język zespołu jest charakterystyczny i niezwykle bogaty – na co zgodnie wskazują czołowi krytycy muzyczni i znawcy jazzu. Ich repertuar to przede wszystkim kompozycje Macieja „Kocina” Kocińskiego, który jako kompozytor już trzykrotnie nominowany był do Fryderyka. Jak sam przyznaje „ wartość jego kompozycji leży przede wszystkim w tym, iż interpretują je w swój niepowtarzalny i mistrzowski sposób Krzysztof Dys, Andrzej Święs oraz Krzysztof Szmańda.

To już piaty album poznańskiego kwartetu. Tym razem „Martin Luther: Suite for Jazz Quartet” to format jazzowej suity, której złożoność i stojący za nią koncept najlepiej określa  Maciej Kociński : „praca nad suitą była dla mnie niezmiernie pasjonująca na każdym etapie jej powstawania. Muzyczny kształt jest tutaj próbą ukazania niezwykle skomplikowanej historii człowieka, który zapoczątkował wielkie zmiany nie tylko w samym Kościele. Jego wpływ był znacznie szerszy, bo obejmował również społeczeństwo i kulturę”. Bardzo istotne jest też emocjonalne zaangażowanie  Macieja Kocińskiego w opracowywany przez zespół temat. „ Historia reformacji jest dla mnie ważna ze względów osobistych. Sprawiło to, iż szukanie środków artystycznego wyrazu odpowiednich dla ukazania warstwy pozamuzycznej, która kryje się za dźwiękami suity, było dla mnie kluczowe. I to zarówno jako dla kompozytora, improwizatora, jak i człowieka, którego tożsamość wyrasta w pewien sposób z tej historii. Szukałem odpowiedniej formy utworu, odpowiedniego brzmienia kolejnych części, wreszcie odpowiedniego balansu między tym, co zgrzytliwe, dramatyczne, krzyczące, a tym, co niesie ukojenie, pokój i odpoczynek. Saksofonista wyraźnie sygnalizuje, że jedność formy i treści na płycie jest kluczowa: „starałem się, aby te zmienne w swym charakterze historyczne wydarzenia miały swe odzwierciedlenie w kreowanych przez kwartet dźwiękach”.

Kwartet Soundcheck  prezentując dźwiękowy obraz tak złożonego zjawiska unika jednak popadania w religijny banał czy patetyczne tony. Muzyka wypełniająca album „Martin Luther: Suite for Jazz Quartet” jest pełna filozoficznego skupienia wspartego jednocześnie nienachalną lirycznością oraz pełną pasji grą zespołu, z której przebija się wielki szacunek do europejskiej szkoły jazzowej.

Dionizy Piątkowski