Hołd ofiarom tragedii w japońskiej prowincji Fukushima składa wybitna kompozytorka i pianistka Satoku Fujii. To jest kolejny jej projekt realizowany wraz z warsztatową Orchestra New York,  w której zasiada plejada gwiazd dzisiejszego jazzu oraz muzycznej awangardy : saksofoniści Tony Malaby, Andy Laster, Oscar Noriega i Ellery Eskelin, gitarzysta Nels Cline, trębacze Dave Ballou i Natsuki Tamura, puzoniści Joey Sellers, Joe Fiedler, Hebr Robertson i Curtis Hasselbring oraz basista Stomu Takeishi i perkusista Ches Smith.

Satoko Fujii  to – jak pisze  The Guardian –  ” wirtuozowski improwizator fortepianu, oryginalny kompozytor i lider zespołu, która zawsze ma najlepszych muzyków do realizacji swoich projektów” a prestiżowy amerykański Cadence  Magazine  nazwał pianistkę ” Ellingtonem free jazzu „. Sakoto Fujii prowadził jedne z najbardziej konsekwentnie działających zespołów współczesnej muzyki improwizowanej, w tym kwartet Ma-do, zespół Min-Yoh Ensemble oraz elektryzujący kwartet z awangardową perkusją, Tatsuyą Yoshidą. Nieczęsto nagrywa jako solistka bez  artystycznej opieki męża, trębacza  Natsuki Tamury.  Satoko Fujii okazała się  przy tym artystką niezwykle wszechstronną, doskonale odnajdującą się zarówno grając solo , w duetach, w triach i kwartetach, jak i z orkiestrami. Może dlatego, że zawsze to ona rozdaje karty, rezerwując dla siebie funkcję lidera, względnie – mając do pomocy Natsuki Tamura –  współlidera. Tajniki muzyki jazzowej zgłębiała studiując w bostońskim Berklee College of Music oraz w New England Conservatory, gdzie jej nauczycielami byli między innymi Herb Pomeroy, Bill Pierce  oraz George Russell, Cecil McBee i Paul Bley. Pierwsze profesjonalne nagrania zrealizowała w 1991 roku w składzie ponad dwudziestoosobowego Juggernaut Big Band, rok później pojawiła się na płycie formacji Tobifudo, zrealizowała także wspólne sesje z Paulem Bley’em.  W Stanach  poznała trębacza jazzowego Natsuki Tamurę, który  jest  także jej partnerem w projektach muzycznych. Najciekawsze albumy Satoko Fuji wydaje jako Minamo (duet ze skrzypaczką Carlą Kihlstedt), 2 Piano Duo (z pianistką Myrą Melford), NatSat (duet z mężem Natsuki Tamurą), Toh-Kichi (z legendarnym perkusistą Tatsuo Yoshidą) oraz z autorskim  Satoko Fujii Trio  (z basistą Mark’em Dresserem i perkusistą Jimem Black’em) i New Trio (z basistą Toddem Nicholsonem i perkusistą Takashi Itani).Pojawia się w zespołach  Junk Box (trio z Tamurą i perkusistą Johnem Hollenbeck’em), Kaze (kwartet z mężem, drugim trębaczem Christianem Pruvostem i perkusistą Peterem Orinsem), Satoko Fujii Four, Satoko Fujii Quartet , Min-Yoh Ensemble (z puzonistą Curtisem Hasselbringiem i akordeonistką Andreą Parkins). Do tego należy doliczyć liczne składy big-bandowe, z flagowym Satoko Fujii Orchestra New York ( także lokalną mutacja Satoko Fujii Orchestra Tokyo).

Fukushima ” to rodzaj ciekawej, pięknie skomponowanej suity dedykowanej ofiarom oraz tragedii z 2011 roku. „ Byłam ogromnie poruszona tym co się stało – wspomina Satoko Fujii. Byłam wtedy w Tokio i nie mogłam uwierzyć w ogrom zniszczeń oraz zagrożenie nuklearne, jakie pojawiło się wraz z uszkodzeniami elektrowni Fukushima. Byłam tylko dwieście kilometrów od miejsca tragedii i wiedziałam, że zagrożenie jest dla nas wszystkich ogromne. Widziałam tych biednych, strapionych ludzi, tragedie osobiste i ogrom zniszczeń. Kontekst tych wzruszeń jest zawarty także w mojej kompozycji”.

Dionizy Piątkowski