Nominowana do nagrody Grammy i uznana na całym świecie wokalistka Somi prezentuje swój najnowszy album „ Zenzile: The Reimagination of Miriam Makeba”- dedykowany zmarłej południowoafrykańskiej piosenkarce, autorce tekstów i działaczce na rzecz praw obywatelskich Miriam Makeba. Album zawiera niezwykłe interpretacje najbardziej znanych piosenek Miriam Makeby, w tym zarówno oryginalne kompozycje, jak i covery Makeby ( ze słynnym przebojem „Pata Pata” z 1967 roku) oraz słynną „Malaika”.

Piosenkarka, autorka tekstów i aktorka Somi Kakoma, miała pierwotnie przedstawić te nagrania, w covidowym 2020 roku,  w ramach autorskiego musicalu  Miriam Makeba.Ten album” – deklaruje Somi – jest moją próbą uhonorowania głosu Afrykanki, która zrobiła miejsce dla mojej własnej podróży i niezliczonym innym afrykańskim artystom. Krótko mówiąc, jestem jej to winna. Można mieć nadzieję, że Zenzile poprowadzi o wiele więcej osób do odkrycia – lub ponownego odkrycia – życia i pracy Makeby”. Uważana za jedną z pierwszych międzynarodowych supergwiazd Afryki, Miriam Makeba  prezentowała  zarówno przebojowy afro – pop, jak i  jazz oraz brzmienia, które dzisiaj określane są jako world-music. Wybitna artystka, z powodu jej działalności przeciwko apartheidowi, została skazana na banicję : wygnana ze swojej ojczyzny w RPA przez trzy dekady przebywała w Europie. W USA, po ślubie z działaczem na rzecz praw obywatelskich Stokely Carmichaelem, została umieszczona na „czarnej liście” także w Stanach Zjednoczonych.

Muzyka i postawa Miriam Makeby były  zawsze inspiracją dla Somi, która jest także wielkim orędownikiem walk o powszechne prawa obywatelskie. Jest światową aktywistką, często włącza się w akcje zwalczające niesprawiedliwość społeczną, walczy o prawa Afrykanów, jest mocno zaangażowana w ruch Black Lives Matter. Poprzez sesję Dzięki Zenzile” Somi maluje kolorowy obraz różnorodnego repertuaru Miriam Makeby. Wśród artystów zaproszonych do realizacji albumu „Zenzile: The Reimagination of Miriam Makeba” są  m.in. zdobywca nagrody Grammy wokalista Gregory Porter, nigeryjski muzyk Seun Kuti (najmłodszy syn Feli Kuti) oraz nagrodzona Grammy piosenkarka i aktywistka Angelique Kidjo.

Dionizy Piątkowski