Izraelski puzonista Tovy Meshoulam jest jednym z tych muzyków jazzowych, którzy nie poddając się  bezwiednie wpływom tradycji ( jazzowej I kulturowej) realizuje swoje projekty z ogromnym, emocjonalnym zaangażowaniem  i perfekcyjnym wykonawstwem. Jest przy tym niezwykle autentyczny w kreacji brzmień i nastrojów oraz znamiennym artystą związanym z izraelską oficyna wydawniczą Jazzis Records. Jego albumy „Slide by Slide” ( zrealizowane wraz z autorskim Trombone Quartet) oraz „Eternally Spontaneous” są doskonałym probierzem repertuarowym i artystycznym oraz konsekwentnej koncepcji programowej szefa i producenta Adama Barucha.

Adam Baruch jest jednym z najbardziej cenionych znawców, historyków, krytyków i aktywistów muzycznych. Urodził się w Chorzowie w 1951 roku i od prawie półwiecza mieszka w Izraelu utrzymując ścisły kontakt z polską kulturą i polskim środowiskiem artystycznym, z ogromna atencją dla polskiego jazzu. Wiedza i pasja, z jaką poświęca się promocji polskiego jazzu są unikalne. Dzięki jego niewyczerpanej energii i poświęceniu polska muzyka i jej twórcy są coraz lepiej znani i coraz bardziej cenieni poza granicami swej ojczyzny. Jego osobisty portal muzyczny adambaruch.com jest wyjątkowym źródłem informacji a sam jego autor jest oczywistym ambasadorem polskiego jazzu. Jego artykuły, eseje i recenzje nagrań są publikowane na całym świecie, w najważniejszych czasopismach muzycznych i na licznych stronach internetowych. Jego publikacje w języku angielskim są największym i najbogatszym źródłem informacji o polskim jazzie na świecie.

W 1987 roku Adam Baruch założył oficynę Jazzis Records , pierwszą niezależną, izraelską wytwórnię płytową specjalizującą się w produkcji oryginalnych wydawnictw jazzowych i innych wyrafinowanych projektów muzycznych. Była to również pierwsza izraelska wytwórnia płytowa, która podjęła się ogólnoświatowego marketingu i regularnej międzynarodowej dystrybucji. Jazzis Records stworzyło także izraelskim muzykom jazzowym możliwości spotkania, występów i nagrywania z artystami z innych krajów, tworząc unikalną mieszankę muzycznych pomysłów i wpływów. Na płytach Jazzis Records swoje projekty zrealizowało wielu wybitnych i znanych muzyków z  Niemiec, USA, Polski, Wielkiej  Brytanii, Włoch i Francji. Dziś  firma Jazzis Ltd. jest  dla jazzu największym izraelskim wydawcą muzycznym i reprezentują ponad stu izraelskich muzyków i kompozytorów. Wydawnictwa Jazzis Records zyskały spore uznanie krytyków i melomanów. W katalogu oficyny znajdują się ciekawe i unikalne sesje izraelskich muzyków jazzowych i progresywnego rocka. Adam Baruch dba o każdy aspekt swojej produkcji: wydawnictwa mają znakomitą jakość dźwięku, komentarze są pouczające a okładki (głównie obrazy znanego polskiego artysty Józefa Krzysztofa Oraczewskiego) stanowią doskonałe, artystyczne dopełnienie pomysłów Adama Barucha.

Trombone Quartet ( Tovy Mesoulam, Erez Volk, Gilad Mirsky i Gal Hod) przygotował dla Jazzis Records sesję obejmującą standardy jazzu, ale prezentowana z ogromnym ładunkiem klasycznej interpretacji. Jazz i muzyka kameralna są podobne, choć wymagają misternej interakcji między muzykami, ale pozwalają na wyjątkową osobistą ekspresję. Tovy Meshoulam to jeden z czołowych puzonistów w Izraelu, jest także wybitnym kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i instruktorem muzycznym. Dla autorskiego kwartetu przygotował zestaw jazzowych  popularnych kompozycji jazzowych ( od „Georgia On My Mind” i „Stardust” po słynny „Round Midnight”) wprowadzając  ciekawą ich interpretację i złożone konteksty harmoniczne.

Dionizy Piątkowski