Nowoorleański puzonista ( także trębacz)  i wokalista Trombone Shorty urasta do roli amerykańskiej gwiazdy jazzu, stając się idolem dla tysięcy podobnym mu muzyków Miasta Jazzu. Trombone Shorty (Troy Andrews) pochodzi ze słynnej dzielnicy Tremé w Nowym Orleanie. Karierę muzyka zaczął brawurowo: mając cztery lata wystąpił z legendarnym Bo Diddley’em na New Orleans Jazz & Heritage Festival, a  jako sześciolatek grał we własnej, ulicznej orkiestrze. Będąc nastolatkiem, wchodził w skład słynnej The Stooges Brass Band a swój talent szlifował w szkole The New Orleans Center For Creative Arts . Pierwszym z wielkich, który zaprosił go do współpracy, był Lenny Kravitz. Trombone Shorty  niezwykle aktywnie uczestniczył  także w życiu muzycznym Nowego Orleanu. Kiedy miasto zostało zniszczone przez huragan Katrina, muzyk wszedł w skład New Orleans Social Club, aby nagrać album, z którego dochód został przeznaczony na pomoc ofiarom żywiołu. W 2006 roku wystąpił na scenie z U2 i Green Day w Nowym Orleanie podczas show przed meczem futbolu amerykańskiego. Rok później magazyn Offbeat z Nowego Orleanu nagrodził tytułem Artysty Roku.

Współpracował z Mark’em Ronsonem, Cee-Lo Greenem, LeAnn Rimes, Zac Brown Band, Madonną, Macklemorem i  Jeffem Beck’em. Pojawił się w programach telewizyjnych (m.in. u Jay’a Leno, Davida Lettermana) oraz serialach (pochodzi z Tremé, więc nie dziwi fakt, że już jako dorosły i ukształtowany artysta został zaproszony do udziału w serialu „Tremé”). Wraz  z autorskim Trombone Shorty & Orleans Avenue występowali  przed koncertami  Foo Fighters i The Rolling Stones. Współpracował z artystami różnych gatunków muzycznych, w tym z Pharrellem, Bruno Marsem, Normani, Ringo Starr’em oraz Red Hot Chili Peppers. Zagrał na największych festiwalach muzycznych, takich jak Coachella, Bonnaroo, Lollapalooza, Newport Folk, Newport Jazz czy rodzinnym New Orleans Jazz & Heritage Festival. Pojawił się w dziesiątkach programów telewizyjnych, a także na pełnej gwiazd „Gali Ulicy Sezamkowej”, gdzie uhonorowano go własnym muppetem. New York Times nazwał go „siłą nie do powstrzymania”, Vanity Fair poświęcił obszerny artykuł, pojawił się w kampaniach dla Crown Royal i Folgers, a niedawno w  popularnym serialu „ Simpsons”. Rozległa dyskografia puzonisty obejmuje albumy autorskie („It’s About Tim”, „Trombone Shorty’s Swingin’ Gate”, “The End of the Beginning”, “ Trombone Shorty Meets Lionel Ferbos”, “Orleans & Claiborne”,” Backatown”,” For True”, „12 & Shorty, Keep Swingin’”,  “Say That to Say This”), cykl dokumentacji koncertowych  “Live at the New Orleans Jazz & Heritage Festival” oraz pokaźny zestaw płyt, w nagraniu których gościnne wziął udział ( od “Merry Christmas, Baby” i “ Red-Suited Superman” z Rodem Stewartem, “Rock 'n’ Roll Party/Honoring Les Paul” z Jeff Back’em po zestaw  “Goin’Home: A Tribute to Fats Domino” , “Oh, My NOLA” Harry’ego Connicka Juniora i “The Saints Are Coming “ z U2 I Green Day).

Najnowszy album „Lifted”  to pierwszy od pięciu lat album studyjny artysty. Trombone Shorty zrealizował sesję w swoim Studio Buckjump zapraszając do udziału także takich muzyków jak Gary Clark Jr., Lauren Daigle i New Breed Brass Band. „Myślę, że „Lifted” jest najbliższy energii koncertowej jaką kiedykolwiek udało nam się uchwycić na płycie – mówi Trombone Shorty. Tym razem powiedziałem wszystkim, żeby naprawdę się rozluźnili i wystąpili tak, jakby byli na scenie na festiwalu”. Takie właśnie występy rozsławiły muzykę puzonisty. Sporo funky, soulu, a nawet energetycznego rocka stworzyły ekspresje jego brzmienia. Tytuł albumu „Lifted” oraz zdjęcie na okładce nawiązują do relacji, jaką Trombone Shorty miał ze swoją matką, Lois Nelson Andrews. „To album dedykowany pamięci –  mówi Trombone Shorty. Niedawno zmarła, ale była moją inspiracją do chwili, kiedy odeszła, dlatego na okładce tego albumu umieściłem jej zdjęcie, na którym mnie podnosi. Podnosiła mnie przez całe życie”.

Dionizy Piątkowski