Wokalistka Tutu Puoane to jedna z najciekawszych wokalistek z Republiki Południowej Afryki oraz niezwykle charyzmatyczny głos, który zafascynował europejską publiczność. Udział w międzynarodowym projekcie Black Lives (z którym koncertowała wiosną 2024 roku w ramach Ery Jazzu) oraz jej najnowszy album „Wrapped In Rhythm” przedstawiają wokalistkę, które stoi u progu wielkiej kariery. Piękny, subtelny lecz doniosły głos Tutu Puoane, jej intuicja, wyczucie rytmu i melodii w połączeniu z typowym dla niej urokiem i poczuciem humoru na scenie sprawiają, że każdy koncert jest wyjątkowym i niezapomnianym wydarzeniem. Dzięki swojej zaraźliwej osobowości bez trudu przekonuje do przekraczania granic stylów.

Tutu Waga Puoane pochodzi z Mamelodi, małego miasteczka w Pretorii, w Republice Południowej Afryki, z którego w 2002 roku wyjechała na studia do Holandii. Od 2004 roku mieszka w Antwerpii w Belgii aktywnie uczestnicząc w życiu muzycznym miasta: koncertuje i nagrywa z Brussels Jazz Orchestra, trębaczem Bertem Jorisem, Filharmonią Flamandzką,  słynną Metropole Orkest, niemieckim WDR Big Bandem.  W swoim rodzinnym kraju zdobyła dwie, ważne nagrody South African Music Awards: w 2010 roku za album „Quiet Now” oraz za „Mama Africa”, który jako solistka zrealizowała w 2011 roku z Brukselską Orkiestrą Jazzową. Jej album z 2016 roku („The Joni Mitchell Project” ) zyskał doskonale recenzje i uznano sesję za jeden z ciekawszych, osobistych hołdów, jakie złożono piosenkom i poezji legendarnej kanadyjskiej artystki. W kwietniu 2022 roku została zaproszona przez West Deutsche Rundfunk Big Band do współpracy z legendarnym amerykańskim basistą i aranżerem Johnem Claytonem. W tym samym roku była solistką światowej sławy Metropole Orkest pod dyrekcją Vince Mendoza podczas cyklu koncertów z okazji 100 urodzin belgijskiego wirtuoza harmonijki ustnej Tootsa Thielemansa. Od dwóch sezonów związana jest także z międzynarodowym projektem Black Lives, który stał się sensacją w minionym sezonie a zespół Black Lives uznano za jazzową grupę roku (Deutsches Jazz Preis – Band of the Year International). Wokalistka regularnie koncertuje z Black Lives oraz nagrała dwa doskonale przyjęte albumy „People Of Earth” i „From Generation to Generation”. Tutu Puoane  uczestniczy także w projektach teatralnych: w produkcji tanecznej Wima Vandekeybusa „Speak Low If You Speak Love” (2015), międzynarodowem tournée „Dear Winnie” belgijskiego zespołu KVS, gra główną rolę w nowej produkcji KVS „Mimi’s Shebeen” choreografki Alesandry Seutin, będącej odą do kultowej południowoafrykańskiej piosenkarki i aktywistki Miriam Makeby.

Jej najnowszy album  „Wrapped in Rhythm” powstał na podstawie zbioru poezji  jej rodaka z RPA, Lebonga Mashile’a. Wraz z pianistą Ewoutem Pierreux, basistą Clemensem van der Feenem, perkusistą Dre  Pallemaertsem, gitarzystą Timem Finoulstem, trębaczem  Bertem Jorisem i amerykańskim organistą Larry’m Goldingsem  przygotowała zestaw urokliwych kompozycji, które stanowią piosenkami wspaniale dopełnienie poezji Lebo Mashile’a. Buduje tym samym tajemne brzmienie oparte na afrykańskim skrzyżowaniu jazzu, soulu i ballady opartej o talent charyzmatycznej wokalistki – kompozytorki. Album „Wrapped in Rhythm” został, co także niezwykle ważne, wyprodukowany przez legendarnego amerykańskiego producenta Larry’ego Kleina, który dotąd przygotował sesje Joni Mitchell, Tracy Chapman, Diany Krall, Norah Jones i  Herbie’go Hancocka). Wyprodukowana przez Larry’ego Kleina sesja staje się poruszającym i pełnym emocji oraz przesłań i skojarzeń zbiorem  mądrych piosenek komentujących społeczne problemy RPA, w tym miejsca kobiet w afrykańskiej strukturze społecznej Rainbow Nation.

Dionizy Piątkowski