Jeżeli niewiele wiemy o jazzie w Australii, to z pewnością tajemniczy jest nowoczesny, awangardowy odłam „ jazzu australijskiego”, a mało znanym multiinstrumentalista Adam Simmons. Saksofonista i kompozytor Adam Simmons jest jednym z najbardziej aktywnych i różnorodnych artystów Australii. Jest nie tylko liderem oraz inicjatorem niezwykle ciekawych zespołów, ale także twórcą unikalnych projektów muzycznych, ale nade wszystko mistrzem w zakresie improwizacji oraz techniki instrumentalnej.„To jeden z najbardziej elektryzujących instrumentalistów w tym kraju – tak o Adamie Simmonsie wypowiada się światowy autorytet Leon Gettler. „ Jako muzyk doceniłem naturę prostoty i określonych parametrów, pomagając zawęzić koncentrację i lepiej odkrywać dostępny materiał – mówi o swoim postrzeganiu sztuki Adam Simmons. Ale jednocześnie można badać i rozwijać wiele poziomów złożoności i znaczenia. Złożone struktury są interesujące, ale często wymagają bardzo starannych negocjacji, a prostszy materiał koncepcyjny może pozwolić na znacznie więcej zabawy, eksploracji i eksperymentów”.
Jest doskonale wykształconym muzykiem ( absolwentem słynnej VCA w Melbourne), który swoje projekty muzyczne realizował z najbardziej wpływowymi oraz kreatywnymi grupami i artystami, takimi jak Ernest Ranglin, Nigel Kennedy, Peter Brotzmann, Ned Rothenberg, John Hollenbeck, Alessandra Garosi, Odean Pope, Denis Colin, The Pearly Shells , BOLT Ensemble, Bennetts Lane Big Band, Spiderbait, Kutcha Edwards, Tony Gould, Sandy Evans, Roger Frampton, John Pochee, Noriko Tadano, Wang Zheng Ting, David Jones, Ted Vining, David Chesworth , Clinton Green, Niko Schauble, Pugsley Buzzard i wiele innych. Ale sposobem autorskiej prezentacją są przede wszystkim jego własne zespoły Origami, Collider, australijsko-francuski La Societe des Antipodes, standardowy Adam Simmons Quartet, Adam Simmons Creative Music Ensemble, New Blood oraz wzbudzający zachwyt na całym świecie The Adam Simmons Toy Band. “Zabawkowy band” Simmonsa to trzy saksofony, dwie trąbki, puzon, bas i perkusja – wraz z czteroma dużymi walizkami zawierającymi setki różnorodnych zabawek dla dzieci i instrumentów zabawkowych – tworzą zestaw instrumentów, z których grupa korzysta przy tworzeniu fascynującej muzyki… i dziwacznej, spontanicznej – często kameralnej – zabawy. Muzycznie niezwykle ciasne elementy zabawy i imprezy utrzymują równowagę, aby się zatracić się w estradowej prezentacji i zabawie. Inny jest Adam Simmons Creative Music Ensemble Origami , który w ramach np. trio (Adam Simmons – saksofon altowy i klarnet basowy, Howard Cairns –kontrabas i Hugh Harvey – perkusja) tworzą zaczarowany świat improwizowanego, nowoczesnego jazzu. Innym jest trio New Blood ( Ben Carr I Adam Simmons– saksofony oraz perkusista Joe Talia ).To skupiony na improwizacji oraz autorskim kreowaniu dźwięku zespół wzbudzający zachwyt na estradach całego świata. Trio New Blood powstało w 1998 roku z chęcią poszerzenia swoich muzycznych koncepcji i podważenia konwencjonalnych ról instrumentów. W 1999 roku zostali nagrodzeni za najlepszą muzykę na festiwalu Melbourne Fringe i wydali swoją debiutancką płytę „Heavy Water”. W 2000 roku Joe Talia dołączył do New Blood podczas europejskiej trasy koncertowej w Polsce, Francji i Niemczech. W rodzinnej Australii występowali na słynnym Wangaratta Jazz and Blues Festival, Valley Jazz Festival (Brisbane) i Melbourne Jazz Fringe Festival. Ważną dla saksofonisty jest takze grupa Collier, którą przedstawił w 2026 roku w czasie „Retrospektywy Adama Simmonsa”. Projekt przygotowano z nowymi muzykami i zaproponowano ultranowoczesne spojrzenie na trudny, awangardowy jazzu oraz kompozycje muzyki współczesnej.
Adam Simmons jest nie tylko muzykiem, ale także nauczycielem : wykłada shakuhachi na University of Melbourne i udziela lekcji gry na instrumentach dętych drewnianych w Victorian College of the Arts. Prowadzi także warsztaty w instytucjach oraz na festiwalach ( od sycylijskiej Messina Conservatorium, Wentworth Arts Festival Mildura i Wangaratta Jazz Festival po National Youth Jazz Academy, Ballarat University i Goulburn Conservatorium). Zaproszony do udziału we wystawie „SMS – Szczecin / Melbourne / Szczecin” Adam Simmons rozwinął ideę zestawów pozytywek, czerpiąc inspiracje ze swoich muzycznych aspiracji i zmysłu estetycznego. „ Rozwijając moje pozytywki jako dzieła sztuki – mówił artysta o swoim projekcie – czuję, że wyrażam podobne koncepcje artystyczne, które pochodzą z moich muzycznych doświadczeń, choć za pośrednictwem medium wizualnego. Zaangażowany jest dźwięk, który jest integralną częścią docenienia dzieła, ale istnieją dodatkowe wyrażenia poprzez fizyczny makijaż każdego utworu; a także zaproszenie widza do zostania „wykonawcą” poprzez interakcję z dziełem ”. Wśród licznych sukcesów australijski artysta najbardziej dumny jest z Commission for Speak Percussion, premiery koncertu Orio Odori z Philharmonic Orchestra Loro Ciuffenna (Włochy), Nagrody Specjalneja Freedman Foundation, amerykańskiej Music Omi Artist Residency, Green Room Awards for Musical Direction oraz kompleksowego projektu Adam Simmons Retrospective.