Saksofonista Andy Sheppard  był przez lata wybitną gwiazdą „ drugiego planu ”. Koncertował i nagrywał z najważniejszymi : z trio Paula Bleya, z zespołami Jimmy’ego Giuffre, Arta Farmera, George’a Russella, Stana Getza, Gary’ego Burtona, Mike’a Gibbsa, Gila Evansa. Na początku lat 90-tych podjął  współpracę z Carlą Bley i Stevem Swallowem tworząc m.in. kwartet The Lost Chords – jedną z najważniejszych grup współczesnego jazzu. Z zespołem tym koncertował w ramach Ery Jazzu w 2003 roku.

Jego autorski kwartet zaistniał brawurowym albumem „ Surrounded By Sea ” zrealizowanym, w 2015 roku,  przez Manfreda Eichera w jego monachijskim bastionie nowoczesnego jazzu, ECM Records. Nagranie to okrzyknięto nie tylko doskonale wtapiającym się w nastrój i motto ECM ( „brzmienie powyżej ciszy”), ale krytycy ukuli także nowe określenie dla muzyki oraz kompozycji saksofonisty : „ dojmującą łagodność”.

Album „Romaria”  jest jakby kontynuacją wcześniejszego projektu. Kompozycjom Andy’ego Shepparda (oraz utworowi tytułowemu autorstwa brazylijskiego pieśniarza Ranato Teixeiry), a także partiom gitarowym i elektronice Eivinda Aarseta sprzyjały  znakomite warunki akustyczne  słynnego studia Auditorio Stelio Molo RSI w Lugano.Miejsce to ma odpowiedni klimat do improwizacji, nadając powstającej tam muzyce atmosferę pełną tajemniczości. Kontrabasista Michel Benita i  perkusista Sebastian Rochford mają w tych nagraniach sporo kreatywnej wolności, a tworzona przez nich sekcja wymyka się konwencjonalnemu podejściu.Subtelność gry gitarzysty Eivinda Aarseta doskonale konweniuje z balladowymi ( bardzo ECM-owskimi) improwizjacjami Andy’ego Shepparda. Ciekawa, melencholijna płyta przygotowana przez perfekcjonistów muzyki !

Dionizy Piątkowski