Klasyk rocka, Keith Richards tak komplementuje śpiew Bettye LaVette:  „ Bettye, wszystko co robisz, porusza moje serce”. Ale to nie serce gitarzysty The Rolling Stones zostało poruszone, ale przeboje Boba Dylana, którym legendarna wokalistka oddaje hołd albumem “Things Have Changed”.

Nominowana do nagrody Grammy Bettye LaVette funkcjonuje w show businessie od niemal sześciu dekad. Jej pierwszy singiel „My Man – He’s A Lovin’ Man” ukazał się, nakładem Atlantic Records, w 1962 roku, kiedy Bettye LaVette miała zaledwie 16 lat. W 1965 roku zaśpiewała jeden ze swoich największych przebojów – „Let Me Down Easy”. Dołączyła też do duetu Don Gardner & Dee Dee Ford Revue i nagrała takie popularne piosenki jak „Only Your Love Can Save Me”, „I’m Just a Fool For You”, „Take Another Piece of My Heart”. Znana  jest  i popularna z takich przebojów, jak „Let Me Down Easy” czy „Cry Me a River„.

Na początku lat 80-tych wokalistka zaczęła występować na Broadwayu (musical „Bubbling Brown Sugar„), co związane było z czasowym porzuceniem studia. Dopiero po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Motown Records Bettye LaVette postanowiła nagrać kolejny materiał. Niestety, zarówno singiel „Right In The Middle (Of Falling in Love)” jaki i krążek „Tell Me a Lie” sprzedały się średnio, co skłoniło artystkę do powrotu do działalności koncertowej. Kolejna dekada przyniosła jednak nowe, studyjne nagrania, które ukazały się na albumach „A Woman Like Me”, „I’ve Got My Own Hell To Raise” oraz „Take Another Little Piece of My Heart”. Album „The Scene of Crime” ukazał się wiosną 2007 roku i przyniósł artystce nominację do Grammy w kategorii „Best Contemporary Blues Album„. Przełomowym okazał się jednak pomysł, by nagrywać albumy zawierających interpretacje piosenek innych artystów. W 2008 roku, swoim rozdzierającym serce wykonaniem przeboju „Love Reign O’er Me” z repertuaru The Who, LaVette zachwyciła publiczność zgromadzoną w Kennedy Center.

Things Have Changed” to jej pierwszy odprawie trzydziestu  lat album wydany przez  prestiżowa wytwórnię. Jej obszerna dyskografia rozproszona jest bowiem pośród wielu, głównie amerykańskich, niezależnych, niewielkich oficyn fonograficznych. Teraz powraca albumem, który jest arcydziełem interpretacji utworów jednego z największych żyjących kompozytorów i autorów piosenek. Repertuar na „Things Have Changed” obejmuje ponad pięć dekad twórczości Boba Dylana, od „The Times They Are A-Changin’” z 1964 roku, po „Ain’t Talkin’,” z albumu „Modern Times” z 2006 roku. Producentem płyty jest Steve Jordan, a gościnnie pojawia się w nagraniach nowoorleański puzonista Trombone Shorty oraz…Keith Richards.

Dionizy Piątkowski