Bob Dylan – legendarny bard Ameryki i klasyk gatunku, twórca własnego, specyficznego, pokoleniowego „songs book” sięga po raz kolejny do amerykańskiej tradycji i garściami czerpie z tzw.” great American song book” i w trzydziestu znanych piosenkach bawi się – po swojemu – swingiem, tradycją, balladą i …przebojem.  Od Richarda Rodgersa, Oscara Hammersteina i Cy Colemana po Irvinga Berlina i Hoagy Carmichaela. Od „ Stardust ”, „ These Foolish Things” i “ Here’s That Rain Day ”  po ” How Deep Is The Ocean”  i słynną” Sentimental Journey ”. Pojawiają się wspaniałe utwory amerykańskich kompozytorów, takich jak Charles Strouse i Lee Adams (“Once Upon A Time“), Harold Arlen i Ted Koehler (“Stormy Weather“), Harold Hupfield (“As Time Goes By“) czy Cy Coleman i Carolyn Leigh (“The Best Is Yet To Come”).

Dwa poprzednie albumy z interpretacjami amerykańskich klasyków przez Dylana  ( „ Fallen Angels”  i  „ Shadows in the Night”) okazały się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym, przynosząc  artyście m.in. nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Traditional Pop Vocal Album. W grudniu 2016  roku Bob Dylan uhonorowany został Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za “stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni“. Wcześniej, w 2012 roku otrzymał Prezydencki Medal Wolności, najwyższe wyróżnienie cywilne przyznawane przez rząd amerykański, a także nagrodę Pulitzera (2008) za “wielki wpływ na muzykę popularną i amerykańską kulturę, naznaczony kompozycjami i poezją o nieocenionej sile“. Wyróżniono go także odznaczeniem Officier de la Legion d’honneur (2013), szwedzką nagrodą Polar Music Award (2000) a także doktoratami uniwersytetów w St. Andrews i University.

Album „ Triplicate” ukazał się w ten sam weekend, w który Bob Dylan  zdecydował się przyjąć Literacką Nagrodę Nobla. To  jubileuszowy, pięćdziesiąty (!)  album studyjny w dyskografii  Boba Dylana ale i zarazem pierwszy, niezwykle pojemny, bo aż potrójny album  tego wybitnego artysty. To także trzydzieści premierowych  nagrań studyjnych, obejmujących, nie jak dotąd w twórczości Dylana bywało, własnych kompozycji lecz  interpretacje klasycznych amerykańskich piosenek. Każda z trzech płyt  ma własny podtytuł ( „ Til The Sun Goes Down”„ Devils Dolls” oraz „Comin’ Home Late”  ) i gdyby nie zamysł wydania ich w trzy-płytowym zestawie , stanowiły by z pewnością doskonałe, niezależne projekty muzyczne.  „Triplicate” ukazał się w trzech wersjach:   trzy-płytowego CD i w wersji trzy-płytowego boxu LPs oraz specjalnym limitowanym i numerowanym  zestawie 3LP Deluxe Vinyl Limited Edition.

Dionizy Piątkowski