Jerzy Reich – emerytowany nauczyciel fizyki jest znanym kolekcjonerem, regionalistą oraz dokumentalistą polskiego jazzu. Od  prawie 60 lat gromadzi wszystko, co tyczy polskiego ruchu jazzowego i stworzył autentyczne archiwum poświęcone polskiemu jazzowi. W jego zbiorach znajdują się m.in. płyty jazzowe, artykuły z prasy nie muzycznej poświęcone jazzowi oraz liczny zbiór autografów. Posiada prawie trzy tysiące płyt winylowych, około tysiąca CD, setki książek na temat jazzu i niepoliczalny zbiór drobiazgów: wycinków prasowych, czasopism, programów festiwali, autografów nutowych i różnych drobnych druków dotyczących polskiego jazzu (z biletami na koncerty włącznie).  Każdy z „eksponatów” w zbiorach Jerzego Reicha ma oczywiste odniesienie do polskiego jazzu, stąd w tej niezwykłej kolekcji wyłącznie płyty i wydawnictwa związane z historią jazzu w Polsce.

„ Winylowe płyty, afisze festiwali oraz małych imprez, dziesiątki skoroszytów z  wycinkami prasowymi, komplet roczników Jazzu, magazynu Non-Stop i Jazz Forum, kilkaset zdjęć muzyków z autografami. Do tego kompletna kolekcja jazzowych płyt Polskich Nagrań, seria Polish Jazz, komplet albumów PolJazzu, longplay’e i single dokumentujące polski jazz od lat 50-tych do 90-tych, wszystkie  jazzowe single Tonpressu, płyty jakie wydali polscy jazzmani za granicą, polski jazz zarejestrowany na kasetach magnetofonowych”  – wymienia rarytasy kolekcji Jerzy Reich.

 Umowę o przekazaniu kolekcji podpisano z kolekcjonerami podczas obchodów 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej  a  wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak, przypomniał, że w dzieciństwie podziwiał zbiory Jerzego Reicha, gdy chodził do niego na korepetycje z fizyki. ”Myślałem sobie wtedy, że fajnie byłoby dostać taką kolekcję i proszę  to wszystko będzie teraz  w Lesznie” – zażartował. Jak zapewnia Andrzej Kuźmiński, dyrektor  MBP  unikalna dokumentacja ikonograficzna i fonograficzna trafi do specjalnie przygotowanego działu, jaki powstaje w nowej siedzibie biblioteki przy Placu Metziga. Dar Jerzego Reicha zainicjował szereg podobnych gestów: Adam Jagodziński przekazał swoją – gromadzoną od kilkudziesięciu lat-  kolekcję związaną z polską muzyką jazzową, bluesową i rockową. Pierwsze, profesjonalne archiwum polskiego jazzu powstaje w … wielkopolskim Lesznie.

Dionizy Piątkowski