Słynny nowoorleański zespół Joyful zaliczany jest do elity współczesnych wokalnych grup  kultywujących tradycję, kulturę, obyczaj oraz brzmienie jazzu, gospel i bluesa Nowego Orleanu. Grupa powstała w 1980 roku, początkowo jako duet wokalny Alfreda i Loretty Caston, towarzysząc zespołom w czasie legendarnego The New Orleans Jazz and Heritage Festival. Za namową Wyntona Marsalisa i dla jego kwintetu przygotowali program oparty o nowoorleańskie standardy jazzu, gospel i soul-music. Spory sukces estradowy spowodował, że odtąd – już jako kwartet New Orleans’ Joyful – pojawiali się na niemal każdym New Orleans and Heritage Festival. Chętnie byli także zapraszani przez Marsalisów ( pianistę Ellisa i saksofonistę Brandforda) do ich autorskich projektów. To właśnie z New Orleans’ Joyful Wynton Marsalis  ”zabrał ” Reginalda Veala, który odtąd stał się basistą w zespołach wybitnego trębacza.

Przez ostatnie dekady New Orleans’ Joyful byli atrakcją najważniejszych imprez jazzowych w Ameryce, sporo występowali w Europie ( od słynnego Half Note w Grecji po kultowy Blues House w Mediolanie). W trzy miesiące po huraganie Katrina, w grudniu 2005 roku, odbyli pierwszą w Polsce trasę koncertową „ Era Jazzu for New Orleans” z entuzjastycznie przyjmowanymi koncertami w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. „ Zgodnie z nowoorleańską tradycją i traktując znaczenie określenie “joyful”,pogodna grupa śpiewaków z Luizjany postawiła na radosną współpracę z publicznością” – zachwycał się wybitny znawca  Grzegorz Tusiewicz w recenzji dla Dziennika Polskiego.

Ogromną popularność przyniosły zespołowi nowe wersje przebojów “If I Had a Hammer”, “People Get Ready”, „Makin’ It Thru A Storm” ,“Don’t Leave Me” oraz  “Caught In The Middle” w brawurowych aranżacjach zespołu. Ze zrealizowanych autorskich albumów (dla prestiżowej nowoorleańskiej Rampart  Street Music) największym powodzeniem cieszą się “Makin’ It Thru A Storm” , “Don’t Leve Me”, “Take Me, Use Me” oraz “God Is Good /All The Time”. Przez wielu artystów koncertujących w Nowym Orleanie zespół jest często zapraszany do wspólnych koncertów: od Billy’ego Joela i Douga E. Fresha po wspólne koncerty z Earth Wind and Fire.

Najnowszy album  „ Sanctifield Soul ” ( wydany także w wersji winylowego LP) jest zestawem standardów jazzu i muzyki rozrywkowej perfekcyjnie zaaranżowanych na kwartet Joyful. Aurorami opracowań są muzycy zespołu (Alfred Caston, Albert Mickel, Jan Randolph)  a nowego muzycznego kolorytu nabierają znane kompozycje  „I’ve Got a Feelin’”, „Do You Know What It Means To Miss New Orleans”, instrumentalna wersja „Big Lou’s Groove” czy wielki hit  Louisa Armstronga „ What A Wonderful World” a nawet kultowe „Hallelujah” Leonarda Cohena. Przebojowy nastrój ubrano w ciekawe, jazz-soulowe brzmienie z ogromnym potencjałem tradycji Nowego Orleanu.

Dionizy Piątkowski