Wydawnictwo, które jest dopełnieniem wieloletniej działalności bydgoskiego Klubu Kuźnia jest z pewnością ewenementem na naszym rynku. Po pierwsze – jest dokumentem artystycznym zarejestrowanym w ramach sporego i ważnego pomysłu „ Tryptyk Bydgoski ” – wspaniałych koncertów ( galowych i klubowych), ale także pretekstem zarejestrowania niepowtarzalnych chwil i artystycznych wyzwań. Po drugie –bohaterami tego unikalnego ( i limitowanego, kolekcjonerskiego wydawnictwa) są nie tylko muzycy oraz goście słynnej formacji SBB ale także promotor ( a teraz i producent) Janusz Korbiński. Janusz to wielki entuzjasta dobrej muzyki oraz inicjator wielu wspaniałych artystycznych wydarzeń w Bydgoszczy. To dzięki jego desperacji oraz maniakalnemu wręcz uporowi w mieście nad Brdą pojawiają się wielkie i niekwestionowane gwiazdy ( od Jean Luc Ponty’ego i Al Di Meoli po Tomasza Stańko i Jana Garbarka). To także – na zaproszenie Klubu Kuźna po raz pierwszy zagraliśmy w Bydgoszczy naszą Erę Jazzu pokazując słynne Great Black Trio ( Hamiet Bluiett, Kahil El Zabar, Billy Bang).

” Tryptyk Bydgoski ” to kolejne, kolekcjonerskie wydawnictwo  Kuźnia & Art-Muza. To zbiór koncertów z udziałem znakomitego multiinstrumentalisty i wokalisty Józefa Skrzeka, lidera zespołu SBB. Pierwszy to koncert na organy, instrumenty klawiszowe i śpiew w wykonaniu Józefa Skrzeka, który został zarejestrowany 9 listopada 2003 roku w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Album ( wydany  w limitowanym nakładzie 250 numerowanych 2 winyli oraz CD) zatytułowano „Kościół” i jest to pełna wersja koncertu, bez cięć i dogrywek oraz elektronicznego montażu. Tego samego dnia odbył się drugi koncert, w Klubie Kuźnia. Powstał wtedy zestaw „Trio” – rejestracja koncertu z udziałem Józefa Skrzeka, Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego oraz  i Mirosława Muzykanta ( edycja kolekcjonerska zawiera 3 LPs oraz 2 CDs). Trzecia część „Tryptyku” to koncert zarejestrowany także w Klubie Kuźnia ale  w grudniu  2002 roku. Album  „SBB Live in Kuźnia 2002″ to muzyczna „ perełka” przygotowana przez  Józefa Skrzeka, Andrzeja Urnego oraz Paula Wertico. Ten zestaw nagrań zawiera aż 4 LPs i 2 CDs.

Trio Józefa Skrzeka w latach 1971-1973 towarzyszyło Czesławowi Niemenowi. Silne osobowości artystyczne  Skrzeka i Niemena wykluczały dłuższą współpracę. Drogi artystów rozeszły się, ale zawsze pozostawali w przyjaźni. Pierwsza płyta, „niezależnego” SBB, nagrana  została  w 1974 roku  i zawierała muzykę bluesowo-jazzrockowa nawiązującą brzmieniem do  J.Hendrixa, czy trio The Cream (szczególnie eksponowane było brzmienie fortepianu i gitary basowej). Kolejną płytą „Nowy Horyzont” SBB wkraczał już w brzmienia rocka progresywnego, tak charakterystycznego dla formacji . Kolejne albumy ( „Pamięć”  z 1976 roku oraz „Ze słowem biegnę do ciebie”  z 1977 roku) przekazywały już inną, muzyczną wykładnię. Trio budowało przemyślane i wyszukane kompozycje, pojawiały się w instrumentarium Józefa Skrzeka organy Hammonda oraz syntezatory Mooga. Nowe brzmienie gruntowało doskonałą pozycję zespołu : w latach 70-tych  SBB odnosiło wielkie sukcesy nie tylko w Polsce, ale również za granicą, wiele koncertując w niemal całej Europie.  Popularny zespół  ( w 1980 roku) po nagraniu płyty „Memento z banalnym tryptykiem”  nieoczekiwanie i ku zaskoczeniu tysięcy fanów zawiesił działalność. Józef Skrzek tak wspomina  tamtą decyzję : „ Szarpaliśmy pomysłami i szukaliśmy dobrych rozwiązań. Brakowało nam spełnienia i prawidłowej gradacji – choćby finansowej. Ciągłe oczekiwanie na rezultaty komercyjne. Zaczęliśmy się frustrować…”. Po rozwiązaniu zespołu Józef Skrzek kontynuuje karierę solową, wydając w 1980 roku album solowy pt. „Józefina” ; gitarzysta Apostolis Anthimos wyjeżdża do Grecji, aby tam pracować jako muzyk sesyjny, powracając do Polski jedynie na występy i nagrania z Tomaszem Stańko; perkusista Jerzy Piotrowski współpracuje z różnymi wykonawcami, między innymi z Kombi, Young Power czy Martyną Jakubowicz. Zespół SBB brawurowo powrócił w  2004  roku reedycją katalogowanych płyt zespołu, wzbogaconych o dodatkowe nagrania. Skrócono  długie suity na rzecz przemyślanych utworów rockowych, wykorzystano minimooga, by pozyskać ostre, rockowe brzmienie. W dyskografii SBB pojawiać poczęły się kolejne, nowe nagrania :„ Iron Curtain ( 2009), „Blue Trance” (2010) oraz „SBB” z 2012 roku.  Na festiwalu Jazz Nad Odrą 2014  wystąpił reaktywowany oryginalny skład SBB , który wykonał  ( także z towarzyszeniem orkiestry NOSPR, Sławomira Piwowara i Marcina Pospieszalskiego) najważniejsze kompozycje z lat 70-tych (  m.in.  popularna suitę „Ze słowem biegnę do ciebie”).

” Tryptyk Bydgoski „ to  zatem unikalny  zbiór trzech koncertów z udziałem lidera legendarnego zespołu SBB , multiinstrumentalisty i kompozytora Józefa Skrzeka. Teraz kolekcjonersko wydany na 9 winylowych LP oraz 5 CDs doskonale wpisuje się w historię polskiej muzyki rockowej i elektronicznej oraz jest przepiękną „codą” Józefa Skrzeka i jego – współpracujących z nim w różnych okresach i w różnym wymiarze – muzyków z kultowej już dzisiaj formacji SBB.

Dionizy Piątkowski