Fryderyk Chopin stał się „dyżurnym  kompozytorem ” polskich jazzmanów. Nigdy dotąd nie ukazało się tyle albumów jazzowych, gdzie inspiracją dla jazzmana byłyby mazurki i etiudy naszego wieszcza-kompozytora. „Chopiniana” proponowane przez  Leszka Możdżera, Krzysztofa Herdzina, Leszka Kułakowskiego, Andrzeja Jagodzińskiego  stały się –nieoczekiwanie –  kanonem polskiego jazzu. Do tego zestawu zgrabnie i nietypowo dołączą Eljazz Big Band – orkiestra założona w końcu lat 90-tych przez Józefa Eliasza,  jazzmana, perkusistę, bandleadra i animatora życia muzycznego.

Bohaterem nagrania jest  orkiestra Eljazz Big Band i jej lider Józef Eliasz. Karierę muzyka rozpoczął od współpracy z najlepszymi, krajowymi zespołami jazzowymi oraz z orkiestrą Zbigniewa Górnego, najlepszego polskiego zespołu jazzowo-rozrywkowego lat 70-tych i 80-tych. Kiedy dalsze doskonalenie warsztatu muzycznego w kraju jest już niemożliwe, podejmuje decyzję o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Tam, w klubach jazzowych Florydy i Nowego Yorku, zdobywa doświadczenie jazzowe  oraz prowadzi orkiestry na luksusowych statkach wycieczkowych. Po powrocie do kraju, bogatszy o orkiestrowe doświadczenia zakłada swój pierwszy big band, z którym pojawia się na FAMA’93. Kilka lat później, w  1999 roku tworzy kolejną orkiestrę: tym razem jest to Eljazz Big Band – zespół składający się wyłącznie z muzyków wywodzących się z bydgoskiego środowiska muzycznego. Przez kolejne sezony orkiestra brała udział w wielu prestiżowych koncertach i festiwalach ( od  Probaltica, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, European Jazz Meetings, Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego), występowała w cyklu koncertów w Łazienkach Królewskich,, w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova w Bydgoszczy, Eljazz Big Band jest też laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Orkiestra Józefa Eliasza współpracuje ze znakomitymi muzykami ( Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Sikałą, Adamem Wendtem.) a sam lider realizuje się artystycznie także w aurtorskich, mniejszych formacjach – Eljazz Quintet oraz Los Angeles Trio.

W Rytmie Chopina”- to specjalnie wyselekcjonowany zestaw utworów Fryderyka Chopina rozpisanych na big band i orkiestrę symfoniczną. Całość zaaranżowano tak, aby ukazać kunszt i piękno wielkiego kompozytora, ale w zupełnie innej, nowatorskiej szacie. Na ostateczne brzmienie wpływ mieli aranżerzy Krzysztof Herdzin, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz oraz Bogdan Ciesielski.

Dionizy Piątkowski