Being Human” to siedemnasty album  amerykańskiej pianistki i kompozytorki Lynne Arriale oraz kolejny (już czwarty) wydany w prestiżowej, europejskiej oficynie Challenge Records International. Jest to także płyta nagrana z …polskim perkusistą Łukaszem Żytą, więc i duma nasza ogromna. Standardowe i charakterystyczne dla muzyki Lynne Arriale trio tworzy także kontrabasista Alon Near. Oryginalne kompozycje pianistki eksplorują afirmując ważne aspekty ludzkości.  „Being Human” jest poświęcone rzeczom, które definiują naszą lepszą naturę oraz tym, zarówno sławnym, jak i niedocenianym, którzy ich uosabiają. Tytuły kompozycji są syntezą tych przesłań („Passion”, „Courage”, „Love”, „Faith”, „Curiosity”, „Soul”, „Heart, “Joy”).

Lynne Arriale to jedna z najbardziej ekscytujących pianistek współczesnego jazzu. Była gościem Ery Jazzu w 1998 roku !  Odtąd   występowała na najważniejszych estradach świata budując swoja karierę i nienaganną, jazzową reputację. Dzisiaj Lynne Arriale to – jak określa The Guardian  „ poetycka laureatka swojego pokolenia”. Jest konsekwentnie chwalona jako pianistka, liderka zespołu i kompozytorka. Jazz Times napisał: „ Nawiązuje wyjątkową, głęboką więź ze swoją publicznością, a energia płynie w obie strony. Emocjonalna autentyczność Arriale pozwala jej widzom czuć i myśleć razem z nią”.

W ostatnich latach kompozycje i albumy Lynne Arriale niosą – poza oczywistym przesłaniem artystycznym – także komentarz do aktualnych problemów społecznych. „Chimes of Freedom” ( z 2020 roku) podkreśla światowy kryzys imigracyjny i doświadczenia uchodźców, którzy ryzykują wszystko, aby znaleźć lepsze życie dla siebie i swoich rodzin. „The Lights Are On” (2022) analizuje wydarzenia zmieniające życie spowodowane przez Covid-19. Niektóre kompozycje zostały nazwane na cześć bohaterów, m.in. tych, którzy pełnili funkcję opiekunów na pierwszej linii frontu pandemii  ale także i  tych, którzy bronili amerykańskiej demokracji. W „Being Human” kompozycje Lynne Arriale celebrują sposób, w jaki nasze życie wzbogaca pasja, odwaga, miłość, wytrwałość, serce, dusza, ciekawość, wiara i radość. W odpowiedzi na negatywne skutki polaryzacji w społeczeństwie i kulturze Lynne Arriale stworzyła ten album jako potwierdzenie miłości, nadziei i jedności. !  To muzyczna inspiracja, aby w pełni docenić potencjał drzemiący w każdym z nas. „Napisałam tę suitę w odpowiedzi na podziały i zamieszanie w naszym świecie – wyjaśnia genezę sesji pianistka. Muzyka koncentruje się na cechach, które wszyscy podzielamy, które definiują nasze człowieczeństwo. Mam nadzieję, że ten album podnosi  na duchu i przekaże poczucie jedności i optymizmu. Dedykacje odzwierciedlają podziw dla tych, którzy moim zdaniem uosabiają cechy, które zainspirowały tę muzykę”.

Dionizy Piątkowski