Okres świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku to dla każdego czas szczególny. Odrobiny wyciszenia, spokoju, familijnej radości i zadumy. Ale to także czas, gdy od wieków towarzyszy nam okolicznościowa muzyka. To te  wszystkie kolędy i pastorałki, które rozbrzmiewają  od Świętego Mikołaja do Trzech Króli. I wydawać by się mogło, że pogodne i znane melodyki zdominują swą jednorodnością świąteczne spotkania, to jednak tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe są dzisiaj doskonałym pretekstem oraz twórczą inspiracją , która przez ostatnie lata zbudowała charakterystyczne „ świąteczne brzmienie ”.

ProForma – Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Południowej wydał świąteczny album „Pastorałki i Karnawałki”. W repertuarze zespołu ważne  miejsce zajmują kolędy i pastorałki. Co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia grupa eksploruje kierunki wytyczone przez klasyków wokalistyki wielogłosowej Singers Unlimited, The New York Voices czy New Singers sięgając po tradycyjne melodie bożonarodzeniowe. Muzycy ProForma z samolubną przyjemnością obserwują jak zachowują się one w nowożytnym środowisku stylistycznym: muzyki latino-amerykańskiej, gospel, fusion czy jazzu z ich nietradycyjną rytmiką, pulsacją i harmonią.

Płyta Pastorałki i Karnawałki” – wyjaśnia genezę powstania albumu lider projektu Marcin Wawruk jest rodzajem podsumowania naszych muzycznych doświadczeń z tym radosnym okresem rodzinnego świętowania. Inspirację czerpiemy zarówno z opromienionych chwalę klasyków kolędowych, jak i ze skromnych kantyczek zanotowanych w starych śpiewnikach. Cieszqc się tymi utworami na swój sposób – czasami przekornie, a czasem ze szczerym wzruszeniem – chylimy czoła przed kunsztem Gene Puerlinga, który ustanowił mistrzowski wzorzec aranżacji wokalnej i oczarowani przysłuchujemy się arabeskowym, ulotnym frazom Leszka Możdżera, meandrującym między naszymi głosami.Na deser, zwabieni niegasnącą urodq twórczości starych mistrzów, sięgamy po utwory świeckie o tematyce zimowej: z teki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory oraz Czesława Niemena. Zasługują one na odświeżenie, choćby po to, by pamiętać ile radości można czerpać z prawdziwego śniegu i mrozu, gdyby tylko zechciały nas swą obecnością obdarzyć. Polecamy także, zaczerpnięty z legendarnego magazynu radiowej Trojki „ 60 minut na godzinę” swoisty obrazek obyczajowy, który prezentujemy jako osobliwe świadectwo czasów siermiężnych i słusznie minionych choć opisane w nim sytuacje ilustruję mimochodem niepokojąco trwały archetyp świqtecznego obyczaju nad Wisłq ”.

 Zespół ProForma powstał w  2000 roku w Olsztynie; wokaliści pod kierunkiem Marcina Wawruka w krótkim czasie osiągnęli status jednego z czołowych polskich zespołów chóralnych. To  dzięki stylowym interpretacjom pełnym ekspresji i radości muzykowania oraz starannie dobranemu repertuarowi, w którym obok dzieł kompozytorów dawnych i współczesnych, ważne miejsce zajmują polskie piosenki poetyckie, kolędy i pastorałki w autorskich opracowaniach szefa zespołu. Zespół ProForma jest laureatem kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych (m.in. najcenniejszego trofeum polskiej chóralistyki: „Złotej Lutni” Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego legnica Cantat oraz  finaliści międzynarodowego konkursu radiowego „Let the Peoples Sing” w Londunie ).ProForma koncertuje i nagrywa z gwiazdami polskiej piosenki i jazzu oraz z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi, współpracują z Polskim Radiem. Zespół brał udział w wielu festiwalach muzycznych oraz w realizacjach telewizyjnych, radiowych i teatralnych. Wyjątkowe miejsce w historii zespołu zajmuje współpraca z legendarnym wokalistą Bobby McFerrinem.

Dionizy Piątkowski