Reggie Washington jest współtwórcą jazzowej rebelii lat osiemdziesiątych i bohaterem nagrań i koncertów z Branfordem Marsalisem, Steve’m Colemanem, Lesterem Bowie i Ronaldem Shanon Jacksonem. Nazwisko amerykańskiego basisty pojawia się na blisko dwustu albumach zrealizowanych z najważniejszymi dzisiejszego jazzu i muzyki rozrywkowej. To przykład artysty, który nie stroniąc od własnych , muzycznych ambicji realizuje swe artystyczne posłannictwo także w projektach innych artystów. Nie unika mieszania stylistyk i nastrojów: raz jest przekonywująco awangardowy i free, innym razem pogodnie podśpiewuje w rytm funky, soul  i pop-jazzu. Od lat zafascynowany jest muzyką swojego idola Jef Lee Johnsona. Kolejna, druga już odsłona projektu Rainbow Shadow jest w całości dedykowana muzyce , zmarłego przedwcześnie, amerykańskiego gitarzysty.

Jef Lee Johnson ( 26.06.1958- 28.01.2013)  to charyzmatyczny gitarzysta z Filadelfii, który już w latach 70-tych związał się z nowojorskim nurtem ostrego, funkowego jazzu. Grał w legendarnym Decoding Society-Ronalda Shannona Jacksona, ocierał się o słynny harmolodic jazzu , ale także pokornie uprawiał modern-jazz w grupach pianisty Johna Coltrane’a, McCoy Tynera. Swój pierwszy album „Twinkling of an Eye “ nagrał dopiero w 1985 roku w grupie skrzypka Johna Blake’a. Przez wiele lat był nadwornym gitarzystą popularnych grup oraz artystów. Koncertował i nagrywał m.in z Billy’m Joelem, Teddy’m Pendergrassem, Phyllisem Hymanem, Jamaaladeenem Tacumą, Common, George’m Duke’m, The Roots, Melody Gardot, Erykah Badu, Stanley’em  Clarke’m, Jeffem Beck’em, Arethą Franklin, Al Jarreau, Jamesem Carterem, Mariah Carey  oraz Esperanzą Spalding ( z którą zrealizował m.in. album “ Radio Music Society”). Ogromną popularność zyskał grając w zespole muzycznym telewizyjnego Late Night  Show – Davida Lettermana. Był  także liderem filadelfijskiej formacji Getbucket, pracowal z Soultronics idola neo-soula, D’Angelo. Pojawiał się w zespołach Roy’a Hargrove’a, Jamesa Poysera  i Pino Palladino. Dyskografia gitarzysty obejmuje nie tylko “ Blue”, “Rediscovering Lonnie Johnson”-dedykowany słynnemu bluesmanowi, ” Longing Belonging Ongoing”, ale także swoisty hołd muzyce Boba Dylana na płycie „ The Zimmerman Shadow”.

Amerykański basista Reggie Washington od lat zafascynowany jest muzyką i osobowością  Jefa Lee Johnsona. Swój ważny, muzyczny projekt  Rainbow Shadow  zrealizował  w 2015 roku (wraz m.in. z kwartet z gitarzystą Davidem Gilmorem oraz DJ-Grazzhoppą) album „Rainbow Shadow” oraz szereg koncertów w całej Europie ( był m.in. goście festiwalowej Ery Jazzu 2015). Reggie Washington  jest weteranem muzyki : zaczął pojawiać się na wraz z najpopularniejszymi jazzu i estrady (Jimmy Cobb, Kenny Washington, Lenny White, Buddy Williams, Marvin  Smitty  Smith, Omar Hakim, Bernard Purdie, Jeff  Tain Watts,  Horacio El Negro  Hernandez,  Ronnie Burrage, Steve Jordan). Nazwisko basisty pojawia się  w nagraniach  Branforda Marsalisa, Salifa Keita, Cassandry Wilson, Ravi Coltrane’a, Steve Colemana, Don Byrona, Mike’a  Mainieri’ego, Kenny’ego  Kirklanda,  D’Angelo, Chico Hamiltona. Wraz z trębaczem  Roy Hargrove   tworzył znamienite Trio oraz pojawiał się w projektach Archie Sheppa, Lisy Simone,  Chiny Moses, Wallace Roney’a, The Headhunters, Brian Jackson’s New Midnight Band „Tribute to Gil Scott Heron”, Rokia Traoré, Randy’ego Breckera, Stanley Jordana oraz legendarnej divy gospel Liz McComb.

A Tribute to Jef Lee Johnson “ to  kolejny, autorski album, którym potwierdza swą doskonałą technikę, szacunek do jazzowej, bluesowej i funkowej tradycji a nade wszystko  syntezę swojej muzyki. „Rainbow Shadow – A Tribute to Jef Lee Johnson” jest – podobnie, jak poprzednia edycja  sesji, perfekcyjnym zestawem kompozycji ( oraz tekstów), których autorem jest legendarny gitarzysta z Filadelfii. Ale jest także piękne zagrany „ Blind Willie McTell” Boba Dylana oraz wspaniałe aranżacyjne pomysły Reggie’go Washingtona. Tym razem basista zgromadził wokół siebie doskonałych muzyków ( gitarzysta Marvin Sewell, perkusista Patrick Dorcean, dee-jay Grazzhoppa), ale także gości specjalnych : wokalistkę Monique Harcum, gitarzystów Herve Samba, Jimi’ego Hazela, Ronny’ego Draytona) . „ Chcieliśmy stworzyć album – mówi Reggie Washington – który pozytywnie wniesie trochę światła za sprawą pięknych piosenek. Z takim, jego mottem grałem ten album: proszę posłuchaj, co ja mówię, nie rób bałaganu z moim wspaniałym dniem „

Dionizy Piątkowski