Polski kompozytor i saksofonista Marek Pospieszalski zbiera doskonale recenzję honorowane tytułem Artysty Roku ( Grand Prix Melomani), a jego najnowszy album „Polish Composers Of The 20th Century” uznano za Album Roku. Bartek Chaciński z Polityki twierdzi, że „to najlepsza i najważniejsza polska płyta miesiąca”, Jan Granlie z Salt Penauts uważa, że to ”dopracowane dzieło, które graniczy z określeniem arcydzieło”, recenzent Jacek Hawryluk na łamach Newsweeka pisze, że „ dwugodzinny album ma w sobie coś z rytualnego transu. To nie jest najlżejsza lektura, ale przyjemności daje wiele”, a Gonçalo Falcão z portugalskiego portalu Jazz.pt zastanawia się, czy ta „ znakomita płyta każe nam się zastanawiać czy po odkryciu linii nordyckiej i włoskiej Pedro Costa z Clean Feed odkrył mapę do polskiego skarbu? ” natomiast niemiecki magazyn JazzThing honoruje Marka Pospieszalskiego jednym z 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie.

Marek Pospieszalski pochodzi z Częstochowy, tu ukończył szkołę muzyczną w klasie klarnetu. Ogromny wpływ na jego kształtowanie się miała muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi własny kwartet oraz duet Malediwy z Qbą Janickim. Jest również jednym z filarów kwintetu. Wojtka Mazolewskiego. Współpracuje z Marco Eneidim, eMPe3, Mateo Pospieszalski Project, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, Dennisem Gonzalezem, Yealls At Eeals, YeShe Graal, Yanina Free Wave, Piotr Damasiewicz Power of the Horns, Kazimierzem Jonkiszem, Maciejem Obarą, Jerzym Mazzollem, Rafałem Mazurem, Krzysztofem Knittlem, Fisz/Emade, Peją i Zakopawerem. Saksofonista i kompozytor, który w tworzeniu muzyki najbardziej ceni niezależność, rozumianą jako wielość dróg, którymi może podążać artysta. Jego muzyczny fundament to muzyka improwizowana i eksperymentalna, współczesny jazz, jednak jest otwarty i czerpie z każdego gatunku muzycznego.

Do nowego projektu Marek Pospieszalski przygotował znakomity octet, który tworzą saksofonista Piotr Chęcki, trębacz Tomasz Dąbrowski, skrzypek Tomasz Sroczyński, gitarzysta Szymon Mika, pianista Grzegorz Tarwid, kontrabasista Max Mucha oraz perkusista Qba Janicki. Syntezę muzyki, jaką proponuje zespół stanowią utwory znamienitych kompozytorów muzyki współczesnej XX wieku (Jan Krenz, Tadeusz Baird, Kazimierz Serocki, Tomasz Sikorski, Witold Szalonek, Bogusław Schaeffer, Marek Stachowski, Andrzej Panufnik, Roman Palester, Zbigniew Rudziński, Włodzimierz Kotoński oraz Zygmunt Krauze). „Włożyłem wiele energii i serca w stworzenie tego projektu – wyjaśnia genezę projektu Marek Pospieszalski –  ale zupełnie się nie spodziewałem, że muzyka, która jest tak otwarta i niezależna będzie tak szeroko odebrana. Zespół jest duży, a kiedy nagrywaliśmy ten materiał, był środek pandemii i w najśmielszych snach nie oczekiwałem, że będzie nam dane grać z oktetem koncerty. W zasadzie teraz jest to mój główny skład, z którym gram najwięcej”.

Dionizy Piątkowski